ساختمان‌ سازی

ساختمان‌ سازی

باتوجه به علاقه مخاطبان به صنعت ساخت و ساز ما همواره سعی کردیم در این مقاله به مطالب مهم ساختمان سازی اشاره کنیم. با توجه به این که رشد جمعیت روز به روز در حال افزایش است و همچنین به لحاظ علمی نیز در حال رشد می باشد، تحولات عمده ای در ساختمان‌سازی به وجود آمده است که ساختمان های تک واحدی جوابگوی جوامع شرق نبوده و این باعث شد که ساختمان‌ سازی با استفاده از مصالح مقاومتی مانند فولاد و سیمان اجرایی شود و ساختمان های مقاومی در ارتفاعات بسیار زیاد ساخته شود.

ساخت و ساز در زمان کوتاه با استفاده از بتن پیش ساخته بسیار حائز اهمیت می باشد که می توان از این بتن های پیش ساخته در ساختمان های صنعتی، تجاری، مسکونی، مراکز تفریحی، هتل ها، پارکینگ ها و همچنین دیگر سازه ها استفاده نمود. استفاده از مصالح مناسب نظیر بلوک AAC بهترین انتخاب است که در ادامه با ویژگی های آن آشنا می شوید.

مراحل مختلف ساختمان‌ سازی 

 • بازدید زمین
 • پیاده کردن نقشه
 • اهمیت دقت در پیاده سازی نقشه
 • ربر
 • گودبرداری

شرح مختصری از فرایند تولیدی یا خدماتی پروژه های ساختمان سازی

روش های سبک سازی انواع ساختمان
استفاده از مصالح نوین برای سبک سازی ساختمان

پروژه های ساختمانی جزئیات فنی بسیار و روابط پیچیده چند جانبه بین صاحب کار، کار فرما، مجری طرح، طراح، مجری، ناظر، پیمانکار جز سازندگان مصالح و لوازم و فروشندگان آن ها، تولید کنندگان، فروشندگان و اجاره دهندگان تجهیزات، نیروی انسانی، نهادهای مدیریت شهری و ادارات دولتی را شامل می شود.

اجرای طرح های ساختمانی ممکن است به یکی از روش های زیر انجام می پذیرد:
-امانی :صاحب کار یا قائم مقام او (کارفرما یا مجری طرح) عملیات اجرایی را مدیریت می کنند.
-مدیریت اجرا : که صاحبکار شخصی را از طرف خود مامور اجرایی پروژه می نماید
-پیمانکاران جز : که در آن صاحبان کار هر قسمت از پروژه را به پیمانکاران خاصی تحویل می دهند.
-پیمانکاران کلی : کل پروژه به یک شرکت پیمانکاری برای اجرای تحویل داده می شود.

در کلیه روش های فوق، فرض بر این است که در طرح از پیش آماده شده ای برا اجرا وجود دارد. امروزه برای صرفه جویی کردن در زمان روش های دیگری برای اجرای ساختمان ما ابداع و به کار گرفته شده اند که اجازه می دهند همزمان با تهیه طرح کار اجرا نیز آغاز و پیش برده شود. از جمله این روش ها، روش اجرای سریع و روش طرح و ساخت یا طرح و اجرا را می توان نام برد.

شیر آلات ایده آل استاندارد: انواع شیرآلات ساختمان و راه های خرید آن

پیمان های اجرایی

۱-پیمان های سر جمع
۲-پیمان های مبتنی بر فهرست آمارها
۳-پیمان های در صد هزینه
صاحبکار شخصی است حقیقی یا حقوقی که طرح متعلق به او می باشد.
کارفرما یا مجری طرح شخصی است حقوقی یا حقیقی که صاحبکار تمام یا بخشی از اختیارات خود را برای اجرا به او سپرده است.

مدیر اجرایی که مدیریت کارهای اجرایی به عهده او می باشد، شخصی است حقیقی یا حقوقی. پیمانکار شخصی است حقیقی یا حقوقی که انجام خدمات مشخصی را تحت شرایط فنی و مالی معین در مدت زمان معلوم به عهده می گیرد.

بیشتر بدانید: آشنایی با کاربرد گونیا در ساختمان سازی
الف) موقعیت رشته ساختمان های بتنی یا بررسی جزئیات سازمانی رشته

ساختمان بتنی
ساختمان بتنی مزایا و معایب آن

مزایای ساختمان سازی بتنی

ساختمان‌های بتنی روز به روز در حال رشد می باشد و همین امر باعث شده مورد توجه بسیاری از مهندسین و شهرسازان قرار گیرد، و عواملی که باعث شده مورد توجه قرار بگیرد به شرح زیر می باشد:

 • بتن از ترکیب شن و ماسه می باشد دسترسی به این ماده برای ساختمان سازان بسیار راحت می باشد و همین امر باعث شده که به راحتی انجام شود.
 • ساختمانهای بتنی به نسبت به ساختمان های فلزی مقاوم تر و طول عمر بالاتری دارد، همچنین در برابر آتش سوزی مقاوم می باشد.
 • بتن ها شکل پذیری راحتی دارد و می توان از بتن ها در ساخت راه پله و ستون استفاده کرد و توجه مهندسین به این گونه ساختمان ها بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید: ماشین آلات ساختمان سازی

محبوب ترین مصالح برای ساختمان سازی

یکی از مهمترین موضوعاتی که بایستی در پروسه ساختمان سازی به آن توجه نمود، انتخاب مصالح مناسب است. در واقع این روزها طیف زیادی از مصالح مختلف در بازار عرضه شده که هرکدام از آن ها ویژگی ها و البته نقاط قوت مختص به خود را دارند. همین فاکتور هم باعث شده تا هر کدام برای طیف خاصی از بناها مناسب باشند.

بدیهی است که این مصالح ارتباط مستقیمی با آب و هوای منطقه و البته نیاز صاحبان بنا دارند.بر همین مبنا هم بوده که مصالح به کار رفته در مناطق آب و هوایی مختلف، با همدیگر متفاوت می باشند. اما در این میان شاید بتوان برخی از مصالح را نسبت به دیگری محبوب‌ تر دانست.در گذشته در ایران به دلیل سابقه طولانی، عموما آجر محبوبیت بالایی دارد. دلیل این موضوع را می توان مقاومت بالا و البته قیمت اندک آن دانست.

در واقع منابع خاک رس، که ملات اصلی برای ساخت آجر است، در اقصی نقاط کشور یافت می شود. از طرفی دیگر پروسه ساخت آسان آن باعث شده تا به راحتی وارد تولید انبوه شود. ترکیب کلی این موارد نفوذ آن را افزایش داده است.

البته باید این موضوع را خاطرنشان کنیم که در طی چند سال گذشته، سفال ها نیز به محبوبیت بالایی رسیده اند. این دسته از محصولات وزن اندک و البته مزایای دیگری نظیر عایق صوتی و حرارتی دارند. همین فاکتور باعث شد تا بتوانند در طی چند دهه گذشته نفوذ بیشتری را نسبت به آجر کسب نمایند.آخرین دسته از مصالح محبوب در پروسه ساختمان سازی ایران را می توان بلوک سیمانی دانست.

این دسته از مصالح غالباً ابعاد بزرگی دارند. لذا اجرای بنا به وسیله آن ها نیازمند ردیف های کمتری است.افزون بر این موارد وزن اغلب آن ها کم بوده و لذا نیروی انسانی کمتری را هم برای پروسه ساخت می طلبد.

همین موارد سبب شده تا این دسته از مصالح طی چند سال گذشته بتوانند به نفوذ بیشتری برسند. اوج این نفوذ را می‌توان همزمان با ورود بلوک های سبک اتوکلاو شده aac به بازار کشور دانست. در واقع این دسته از بلوک ها ساختاری کاملا متفاوت نسبت به بلوک هایی هم رده خود دارند. به گونه ای که می توان به سادگی ” بلوک سفید ” را به وسیله اره برش داد.

نکات مهم در خرید بلوک هبلکس را بدانید
نکات مهم در خرید بلوک هبلکس

مازاد بر این وزن اندک و مقاومت ساختاری بالای آن ها سبب شده تا انتخاب ایده آلی برای پروسه ساخت و ساز باشند. افزون بر این سه دسته از مصالح، می توان موارد دیگری نظیر تیرچه بلوک، سنگ و … را عنوان نمود.

از سیمان چه می‌دانید؟ البته باید بدانید که سیمان به عنوان پرمصرف ترین ملات همواره در صدر انتخاب ها قرار دارد، چرا که هر کدام از این مصالح برای نصب خود نیازمند سیمان می باشند. اگر علاقه مند به شناخت سایر بلوک های مناسب برای ساختمان هستید، مقاله ” انواع بلوک ساختمانی ” را مطالعه نمایید.

برای انتخاب مصالح ساختمانی مناسب به چه نکاتی توجه کنیم؟

همانگونه که اشاره کردیم، این روزها مصالح مختلفی در بازار عرضه شده که هرکدام ویژگی ها و البته تفاوت های مشخصی با همدیگر دارند. همین تنوع هم تا حدی موجب سردرگمی کاربران شده است. به گونه ای که آن ها نمی‌ دانند در میان انبوهی از مصالح، کدام یک می تواند انتخاب ایده‌آلی برای پروژه ساختمان سازی آن ها باشد. ما در ادامه برخی از مهمترین مولفه ها را برای شما ذکر کرده ایم که می‌ تواند این انتخاب را برای شما ساده تر نماید.

بخوانید: بلوک سبک

عایق بودن بلوک ساختمان در برابر صدا

ویژگی بلوک عایق
قیمت بلوک عایق

عایق بودن در برابر صدا را می‌توان به عنوان مولفه ای مهم برای انتخاب مصالح در نظر گرفت. در واقع این روزها طیف زیادی از مصالح ساختمانی ارائه شده است. برخی از این مصالح می توانند به شیوه ای مناسب مانع از انتقال صدای بیرون به داخل ساختمان شما و برعکس بشوند. این فاکتور حریم خصوصی شما را افزایش داده و موجب آرامش بیشتر شما در داخل خانه تان می شود. به همین جهت بهتر است در پروسه انتخاب، اولویت خود را بر روی چنین محصولاتی قرار دهید.

پیشنهاد سیپورکس: با خواندن مقاله ویژگی های بلوک عایق می توانید اطلاعات زیادی در مورد بلوک های عایق ساختمانی کسب کنید.

عایق حرارتی بلوک ساختمان

عایق بودن در برابر حرارت را می‌توان به عنوان فاکتوری دیگر برای انتخاب مصالح ساختمانی در نظر گرفت. در واقع تمام ساختمان ها در معرض خطر آتش سوزی قرار دارند. مصالح هم به عنوان فاکتوری مهم برای پیشروی یا ممانعت از این آتش‌ سوزی قلمداد می شوند. اگر مصالح انتخابی شما در برابر حرارت هم عایق باشند، بدون شک می توانند در شرایط اضطراری از پیشروی آتش در خانه شما جلوگیری کنند.

ویژگی بلوک عایق
قیمت بلوک سفید عایق

عایق بودن در برابر دما

جلوگیری از انتقال حرارت به عنوان یکی دیگر از مولفه هایی شناخته می‌شود که بایستی برای انتخاب مصالح خود به آن دقت کنید. بدیهی است که شما هر ساله بخش زیادی از هزینه های خود را صرف تعدیل دما داخل خانه در فصول سرد و گرم سال می کنید. چنانچه شما نتوانید این دما را به شیوه ای مناسب حفظ کنید، بدون شک هزینه‌ های شما هم افزایش پیدا می‌کند. به همین جهت است که استفاده از مصالح عایق می‌تواند موجب صرفه جویی در هزینه های شما شود.

با توجه به تمامی نکاتی که در مورد بلوک سبک گفته شد این نکات نیز در مورد بلوک هبلکس صدق می شود همچنین شما میتوانید از بلوک هبلکس به جای بلوک سیمانی استفاده کنید و گزینه بسیار خوبی برای ساخت سازه شما می باشد.

عمر  مفید بلوک سبک

عمر مصالح گوناگون با همدیگر متفاوت است. برای مثال آجر ها می توانند تا بیش از ۲۰۰ سال عمر مفید داشته باشند. این در حالی است که عمر مصالح دیگری نظیر بلوک ها کمتر از این مقدار می باشد. اگرچه این بازه برای یک ساختمان مسکونی بسیار زیاد است، اما چنانچه به دنبال خلق یک بنای هنری و ماندگار هستید، بایستی اولویت خود را بر روی محصولاتی با عمر بالا قرار دهید.

سهولت در اجرا با بلوک سبک

سهولت در اجرا را می توان یکی دیگر از فاکتور هایی دانست که بر روی انتخاب های شما موثر خواهد بود. برای مثال اغلب آجرها به دلیل ابعاد کوچک خود نیازمندیم ردیف ها و البته ملات بیشتری برای اجرا هستند. این موضوع هزینه نهایی و البته زمان شما برای اجرای پروژه را افزایش می دهد. لذا اغلب مشتریان سعی می‌کنند تا اولویت خود را برروی انتخاب مصالحی با ابعاد بزرگتر قرار دهند. همین فاکتور هم تا حد زیادی موجب محبوبیت بلوک ها شده است.

بهتر است بدانید: از بلوک AAC در چه کشورهایی بیشتر استفاده می شود؟

قیمت بلوک سفید هبلکس
خرید بلوک هبلکس

سخن آخر

ساختمان سازی به عنوان پروسه ای طولانی و پرپیچ و خم شناخته می‌شود که جزئیات بسیار زیادی دارد. توجه به این جزئیات می تواند نتیجه نهایی کار شما را به طرز چشمگیری بهبود بخشد. انتخاب مصالح مناسب یکی از مهم‌ترین جزئیاتی است که دقت به آن می‌تواند کیفیت بنای ساخته شده شما را تا حد زیادی افزایش دهد. و اما پیشنهاد ما به شما خرید بلوک هبلکس می باشد و در این ابعاد: بلوک هبلکس سایز 25 سانتی متر

ما در این مقاله سعی داریم تا مولفه های مهم برای انتخاب مصالح مناسب ساختمان سازی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.چنانچه تمایل دارید بهترین مصالح را متناسب با نیاز و البته شرایط خود پیدا کنید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما در شرکت سازه سبک آرسام تماس حاصل فرمایید؛ چرا که ما بهترین انتخاب های ممکن را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم.

همراه ما باشید با خواندن مقاله: صفر تا صد ساختمان سازی

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

4 دیدگاه برای “ساختمان‌ سازی

 1. آموزش ایتبس گفته:

  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  بسیار مطالب خوب و مفیدی ارائه کردید بینهایت سپاسگذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *