بلوک سفید هبلکس - ابزار و اتصالات بلوک هبلکس - شرکت سازه سبک آرسام
ورود و ثبت نام 0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

mini cart
اجرای بلوک هبلکس | ابزار و اتصالات

اجرای بلوک هبلکس | ابزار و اتصالات

نکات مهم قبل از اجرای دیوار با بلوک هبلکس

همانگونه که می دانید بلوک سفید هبلکس به عنوان یکی از ایده آل ترین مدل های بلوک سبک در دنیا تلقی می‌شود که دارای ویژگی‌های بسیار زیادی است. یکی از مهمترین مولفه هایی که موجب نفوذ آن در میان عامه مردم شده، نحوه اجرای آنها می باشد.

در واقع این دسته از محصولات به شیوه ای بسیار ساده و ایده آل اجرا می‌شوند و همین مورد باعث نفوذ این دسته از بلوک ها در بین معماران و بنایان شده است. با این اوصاف کم نیستند افرادی که اطلاعات دقیقی پیرامون چگونگی اجرای آن ندارند. اما قبل از اینکه بخواهیم جزئیات دقیق تری در رابطه با اجرا آن را خدمت شما عزیزان ذکر کنیم، بایستی ابتدا نکات قبل از آن را به شما یادآوری نماییم.

قبل از هر چیز باید بدانید که بلوک سفید هبلکس به عنوان یکی از بلوک های سبک اتوکلاو شده شناخته می شود. این دسته از بلوک ها همانند مدل های لیکا، چکش خواری ندارند. به عبارت دیگر استفاده از چکش برای شکل دادن به آنان انتخاب مناسبی نیست.

بلکه بایستی از اره برای برش آن به قسمتهای کوچکتر استفاده نمود. این سازگاری به شما اجازه می‌دهد تا اقداماتی مانند میخ کوبی، سوراخکاری، شیار کشی و موارد مشابه را در آنها انجام داده و بدین ترتیب وسایل لازم برای عبور تاسیسات الکتریکال یا مکانیکال را فراهم نمایید. لذا بهتر است از چکش برای شکل‌دهی استفاده نکنید.

مورد بعدی اینکه بلوک های هبلکس دارای قدرت جذب بسیار بالایی هستند. به همین جهت بهتر است از ملات مخصوص آن استفاده کنید چرا ملات های سنتی مانند سیمان، جذب بسیار بالایی دارند و می‌توانند باعث خرابی و کاهش بازدهی این بلوک‌ها شوند. بدین منظور باید برای پیاده سازی و اجرای آنها از چسب مخصوص استفاده نمود.

بهتر است این چسب ها هم را از کارخانه خریداری نمایید که بلوکای هبلکس مورد نظر شما را تولید کرده اند. چرا که در این حالت شاهد بیشترین سازگاری ممکن خواهید بود. البته بهتر است لایه اول با استفاده از ملات سنتی استفاده شود. اما ردیف های دیگر بهتر است با استفاده از چسب مخصوص آنها اجرا شود. این موضوع باعث می‌شود تا بهترین نتیجه را کسب نمایید.

ابزار و اتصالات هبلکس

از جمله ابزارهایی که در رابطه با بلوک‌ های هبلکس از آن ها استفاده می شود می توان به این موارد اشاره کرد:
بست تخت، شیارزن بلوک هبلکس، ماله کاسه ای در 2 سایز مختلف جهت سهولت در چسب ریزی و … در بحث اتصالات هبلکس، توجه به الزامات استاندارد 2800 ساختمان بسیار مهم است. این الزامات عبارتند از: اتصال بلوک‌ های هبلکس به ستون یا دیوار باید با استفاده از بست‌ های فلزی به شکل L انجام شود. این اتصال به گونه‌ای است از یک طرف به سازه جوش داده و با پرچ می‌شود و از طرف دیگر آن را با دو یا چند میخ فولادی به بلوک متصل می‌کنند. در هر 75 سانتی متر از دیوار باید از بست فلزی استفاده شود. بست مکانیکی با استفاده از میخ‌ های فولادی با طول مناسب با بلوک‌ها درگیر شود.

بهتر است این بست، جهت اتصال دیوار جدید با دیواری از جنس دیگر یا مشابه هم نیز مورد استفاده قرار گیرد. اتصال افقی و عمودی بلوک‌های هبلکس به یکدیگر با استفاده از ورق‌های گالوانیزه به نام میخ پلاک صورت می‌گیرد؛ به این صورت که با استفاده از چکش، یک قطعه میخ پلاک در محل درز عمودی هر دو بلوک و در داخل آن ها کوبیده شود تا بلوک‌ها به هم کلاف شوند و شیوه صحیح کلاف‌ شدگی فاق و زبانه صورت پذیرد. پس از اجرای هر 2 یا 3 رج  یا50 تا 75 سانتی‌متر از میخ پلاک استفاده شود تا استحکام دیوار به میزان کافی باشد.

مرحله اولیه دیوار کشی با بلوک هبلکس

نخستین گام برای دیوارکشی با بلوک سفید هبلکس آماده سازی آن می باشد. بدین منظور بایستی یک روز قبل از اجرای دیوار، بلوک ها و پالت های داخل کیسه های هوابندی شده را خارج نمایید. در واقع کارگاه ها، بلوک های هبلکس را در کیسه های هوا بندی شده ارسال می کنند که مانع از تبادل هوایی بلوک با محیط اطراف می‌شود.

اما شما باید قبل از استفاده، حداقل یک روز آن را خارج کرده و در محیط مورد نظر قرار دهید تا تبادل دمایی و رطوبتی لازم را با محیط انجام دهد. از طرفی دیگر باید بلوکی که به دست شما رسیده است را از لحاظ سلامتی ظاهری و فیزیکی بررسی نمایید.

بلوک مورد نظر شما نباید خوردگی و آسیب های فیزیکی داشته باشد چرا که در غیر این صورت استفاده از آن در ساختار دیوار می تواند برای شما ریسک های مختلفی را به همراه داشته باشد و یا فرایند دیوارچینی را با اختلال همراه کند.

افزون بر این موارد، بلوک ها را در مکانی خشک قرار دهید . شما باید حتما قبل از استفاده آنها را مرطوب کرده و سپس اجازه دهید به حالت خشک برسند. این موضوع باعث می‌شود تا بلوک های سفید هبلکس بتوانند به شیوه ای ساده تر خود را با محیط شما وفق دهند.

آماده سازی ملات برای اجرای دیوار

آماده سازی ملات به عنوان یکی دیگر از مهمترین اقدامات برای اجرای دیوار با بلوک هبلکس شناخته می شود. همانگونه که اشاره کردیم، برای استفاده از این بلوک ها نمی توان ملات سنتی را به کار گرفت. به همین جهت باید از چسب لایه نازک و مخصوص استفاده نمود.

این چسب عموما توسط شرکت های سازنده ارائه می‌شود و قادر است تا بهترین اتصال را بین بلوک های سفید هبلکس ایجاد نماید. برای آماده سازی این چسب ها باید ابتدا مقداری آب را به آنها اضافه کرده و سپس به طور کامل مخلوط نمایید.

توصیه می شود فرآیند مخلوط کردن آب و چسب با استفاده از دستگاه های مکانیزه انجام گیرد. این فرآیند تا حذف کامل هوا از داخل مخلوط نهایی ادامه دهید. بدین منظور بهتر از عمل اختلاط با سرعت پایین انجام شود. بعد از چند دقیقه مخلوط کردن، ملات آماده استفاده می‌شود. باید در نظر داشته باشید که ملات به دست آمده نهایتاً ۴ الی ۵ ساعت می تواند اتصال مناسب ایجاد کند.

پس از این بازه زمانی عملاً قادر به اتصال بلوک ها به همدیگر نخواهید بود. لذا سعی کنید تا متناسب با نیازهای خود ملات را آماده نمایید زیرا اگر پس از این بازه زمانی مجدداً هم به آن اضافه کنید، عملاً ملات به دست آمده قابلیت استفاده نخواهد داشت.

چسب بلوک سیپورکس

اصول اساسی برای دیوار چینی با بلوک هبلکس

دیوار چینی با استفاده از بلوک سفید هبلکس تا حد زیادی مشابه بلوک های دیگر می باشد. با این تفاوت که دیوار چینی با استفاده از این بلوک های سفید چند نکته مختص به خود را دارد. نخستین نکته حذف حفره یا فضای خالی است. در واقع باید تمامی قسمتهای مورد اتصال شما فاقد درز و فضای خالی باشد.

این موضوع باعث می‌شود تا استحکام دیوار افزایش یابد. لذا اگر از چسب مخصوص استفاده می کنید، بهتر است تمام قسمت های بلوک را به طور کامل به وسیله ملات مورد نظر بپوشانید. این موضوع اتصال آن با بلوک بعدی را بهتر می کند.

مورد دوم این است که درزهای قائم بایستی حداقل ۱۵ سانتیمتر با درز های ردیف پایین و بالای خود فاصله داشته باشد. به عبارت ساده تر نباید درز های قائم بر روی همدیگر منطبق باشند. این موضوع باعث می‌شود تا استحکام دیوار اجرا شده به حداکثر حالت ممکن برسد.

ردیف اول یکی از مهمترین بخش ها برای اجرای دیوار با بلوک هبلکس به حساب می آید. این ردیف تا حد زیادی در نتیجه نهایی کار شما تاثیر دارد. به همین جهت است که اغلب معماران توصیه می‌کنند تا ردیف اول بلوک سفید هبلکس همواره به وسیله سیمان یا ملات سنتی اجرا شود. بدین منظور باید لایه ای با ضخامت ۱.۲ سانتی متر از ملات سنتی را قرار داده و سپس ردیف اول بلوک سفید هبلکس را بر روی آن قرار دهید. لازم به ذکر است که این ملات سنتی می تواند آهک، سیمان یا ترکیبی از شن و ماسه باشد.

در نظر داشته باشید که اگر لایه اول شما فاصله اندکی با سطح زمین دارد، بایستی حتماً یک لایه عایق رطوبتی را هم برای آن استفاده نمایید. این موضوع برای دیوار هایی که به عنوان کرس شناخته شده و غالباً فاصله کمتر از ۳۰ سانتی متر از سطح زمین دارند، اجباری است. در این حالت باید یک لایه عایق رطوبتی زیر ملات ردیف اول استفاده شود. این عایق رطوبتی باید به شکلی مناسب به ردیف اول اتصال یابد.

بخوانید: بلوک عایق چیست؟

آخرین نکته ای که باید در این زمینه به یاد داشته باشید، پر کردن درزهای عمودی می باشد. بهتر است همواره درزهای عمودی بین بلوک های هبلکس به وسیله چسب مخصوص پر شود. به عبارت دیگر برای پر کردن این درز ها از ملات سنتی استفاده نکنید.

بلوک سبک هبلکس

بلوک سبک هبلکس

نحوه اعمال چسب در دیوار چینی با بلوک هبلکس

نحوه بکارگیری چسب برای دیوارچینی یکی از مهمترین مولفه هایی است که باید در فرایند ساخت دیوار با بلوک هبلکس به آن دقت کنید. اولین مولفه برای بکارگیری چسب، تمیز کردن سطوح بلوک است. در واقع سطوحی که شما چسب مخصوص را بر روی آن اعمال می کنید، باید عاری از هرگونه گرد و غبار و مشکلات مختلف باشد. بدین منظور بایستی سطح مورد نظر را با استفاده از یک قلمو یا پارچه مخصوص تمیز کرده و آن را برای اتصال چسب آماده نمایید.

مازاد بر این، چسب شما باید به طور کامل روان و کارا باشد. برای سنجش این موضوع کافی است به شکل ساختاری آن دقت کنید. در این حالت باید چسب شما بتواند به سادگی از بین دندانه های ماله عبور کرده و بر روی سطح اعمال شود.

در این حالت می‌توان گفت که چسب شما آمادگی لازم از لحاظ ساختاری برای اتصال بلوک های هبلکس به همدیگر را دارد. البته باید این شکل دندانه دار تا زمان قرار دادن بلوک بر روی آن تغییر نکرده و به شکل خود باقی بماند. عبارت ساده تر ساختار چسب شما بایستی مانند یک کرم یا خمیر باشد.

مورد بعدی که باید در این زمینه به آن دقت کنید، ضخامت ملات به کار رفته می باشد. در واقع ملات به کار رفته بر روی سطح شما باید حداکثر دو میلیمتر باشد. این موضوع به شیوه ای دقیق در استاندارد ملی ایران به شماره ۷۰۶ ذکر شده است. مواردی که ضخامت بیش از این دارند، نمی توانند برای اتصال بلوک ها به همدیگر مناسب باشند.

بدانید: مزایا و معایب بلوک سفید هبلکس

تنظیم بلوک هبلکس بر روی یکدیگر

چگونگی تنظیم بلوک های سفید هبلکس بر روی یکدیگر در فرایند دیوارچینی از دیگر مولفه های مهمی است که متاسفانه اغلب افراد به آن دقت کافی ندارند. همانگونه که اشاره کردیم، مهمترین اصل برای دیوار چینی با استفاده از بلوک سفید هبلکس، فاصله بین درزهای قائم می باشد. در واقع درزهای قائم هر ردیف بایستی بین ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر با درز قائم ردیف دیگر فاصله داشته باشد. مازاد بر این، نحوه اتصال بلوک های هبلکس در دیوارهای غیر باربر باید به دو صورت T شکل یا L شکل انجام شود.

موضوع دیگری که باید در پروسه دیوار چینی با استفاده از بلوک سفید هبلکس به آن دقت نمود، تراز کردن بلوک ها بر روی همدیگر می باشد. در واقع به دلیل به کارگیری چسب و البته احتمال بروز آسیب، باید بلوک ها به طور کامل با هم بر روی همدیگر تراز شوند.

بدین منظور بایستی حتماً از یک چکش پلاستیکی استفاده کرده و با ضربات آرام آنها را با همدیگر تراز نمایید. در نظر داشته باشید که چنانچه از چکش فلزی یا چکشی با بدنه آهنی استفاده کنید، به احتمال زیاد بلوک شما دچار شکستگی یا درز می شود. لذا توصیه می‌شود تا حتما از دستکش پلاستیکی برای تنظیم بلوک ها روی همدیگر استفاده نمایید.

موضوع دیگری که باید این زمینه بدان دقت کافی داشته باشید، مسیر عبور اتصالات مختلف می باشد. در حین اجرای یک دیوار شما بایستی مسیرهای مختلفی را برای اتصالات فیزیکی و الکتریکی نظیر لوله کشی، پکیج و موارد مشابه در نظر بگیرید.

در این حالت بهتر است از اره برای برش های لازم استفاده نمایید. مازاد بر این بلوک های هبلکس قابلیت شیاردهی دارند و می توانید به سادگی هر چه تمام تر با استفاده از تجهیزات مختلفی نظیر دریل، سوراخ های لازم را در آن ایجاد کرده و تاسیسات مورد نظر را در آنها استفاده نمایید.

محصولات ما: اره برفی سیپورکس و اره دستی اروپایی سیپورکس

سخن آخر

بلوک های سفید هبلکس به عنوان یکی از رایج ترین و البته ایده آل ترین مدل های بلوک سبک در ایران شناخته می‌شود که اخیراً به محبوبیت زیادی رسیده است. به گونه‌ای که تعداد زیادی از معماران به دنبال خرید بلوک هبلکس هستند.

با این وجود به دلیل تازگی این دسته از بلوک در میان مردم، هنوز هم طیف زیادی از آن ها با نحوه اجرای دیوار به وسیله بلوک سفید هبلکس آشنایی چندانی ندارند. ما در این مقاله مولفه های مهم در رابطه با چگونگی اجرای دیوار با بلوک هبلکس را خدمت شما عزیزان ذکر کردیم.

از طرفی دیگر ما سعی کردیم تا چشم انداز شما در رابطه با چگونگی استفاده از این بلوک ها را بهبود داده و بدین ترتیب فرایند استفاده از آن ها را برای شما تسهیل نماییم. با این اوصاف علاوه بر رعایت اصول دیوارچینی، باید به کیفیت و البته ماهیت بلوک هبلکس آن دقت کافی داشته باشید.

در واقع مادامی که بلوک مناسب در اختیار نداشته باشید، مهارت شما در دیوار چینی نمی تواند نتیجه مطلوب را برایتان کسب کند. ما در شرکت سازه سبک آرسام سعی داریم تا بهترین مدل های بلوک هبلکس را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار دهیم.

در واقع گروه ما سعی کرده تا برای قیمت بلوک سفید هبلکس، بهترین انتخاب‌های ممکن را به شما پیشنهاد دهد. لذا اگر شما هم در پی این محصول بی نظیر هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

همراه ما باشید با مقاله:

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

پیش از اقدام به خرید بلوک سبک AAC و چسب بلوک هبلکس می توانید از کارشناسان فنی ما در این حوزه راهنمایی بگیرید و سپس اقدام به خرید بلوک سبک هبلکس کنید.

              02188780480 داخلی 104

مقالات مرتبط :

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا مطالب مورد نظر را دانلود کنید

@ کلیه امتیاز سایت متعلق به سازه سبک آرسام میباشد.