بلوک سیمانی و مزایا و معایب آن چیست ؟

بلوک سیمانی و مزایا و معایب آن چیست ؟

بلوک سیمانی

بلوک های سیمانی یا بلوک سنتی از اصلی‌ ترین و قدیمی ترین بلوک ها در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شوند. این بلوک ها در اندازه و ابعاد مختلف و کاربردهای متنوعی موجود هستند. مهندسین ساختمان با توجه به نقشه ساختمان و این که آن ساختمان در کدام منطقه و در چه شرایط آب و هوایی قرار گرفته نسبت به انتخاب بهترین بلوک اقدام می‌ کنند. در این مقاله به طور کامل در مورد بلوک سیمانی و مزایا و معایب این بلوک ها و هر آنچه مربوط به این بلوک های ساختمانی می شود را توضیح می دهیم.

انواع بلوک سیمانی

بلوک های ساختمان با توجه به جرم آن ها در سه نوع بلوک سبک، سنگین و نیمه سبک تقسیم بندی می شود.

بلوک سیمانی
مزایا و معایب بلوک سیمانی

بلوک سیمانی سبک

بلوک سبک یا بلوک پوکه‌ ای از ریزدانه‌ پوکه‌ معدنی و صنعتی ساخته می‌ شود که در حین تولید به واسطه‌ واکنش‌ های شیمیایی، حباب‌ هایی در ساختار آن پدید می‌ آید که آن را سبک‌ وزن می کند. چگالی این نوع بلوک از دو بلوک دیگر پایین تر است و کمتر از 1700 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. از بلوک‌ AAC  در سقف‌ های تیرچه بلوک استفاده می شود.
با وجود کاهش وزن در بلوک‌ های سبک، مقاومت در این نوع بلوک‌ ها تا حدی قابل قبول است. بهترین بلوک ها، بلوک سیپورکس (بلوک سبک اتوکلاو شده AAC) است که دارای مزایای فوق العاده ای است. انواع بلوک‌ سیمانی سبک شامل:

 • بلوک های سیمانی سبک رده یک (با چگالی حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب)
 • بلوک های سیمانی سبک رده دو (با چگالی حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب)
 • بلوک های سیمانی رده سه (با چگالی ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب)
 • بلوک های سیمانی رده چهار یا بلوک‌ های نیمه سبک (با چگالی ۱۷۰۰تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب)

بلوک سیمانی نیمه‌ سبک

درحالت کلی بلوک های نیمه سبک جزو بلوک های سبک قرار می گیرند که برخی این نوع بلوک را به طور جداگانه تقسیم بندی می کنند. چگالی این نوع بلوک بین 1700 تا 2000 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

بلوک سیمانی سنگین

چگالی این نوع بلوک بالای 2000 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. در این بلوک، سوراخ‌ هایی وجود دارد که با شن و ماسه، پر می‌ شوند و به همین دلیل وزن سنگینی نسبت به بقیه بلوک ها دارند. این بلوک‌ های سنگین ابعاد بزرگ تری نسبت به سایر انواع بلوک‌ ها دارند. همچنین ضخامت بیشتری نسبت به انواع دیگر بلوک ها دارا می باشند.

بخوانید: بلوک سیمانی لیکا

* لازم به ذکر است که بدانید هرچه وزن بلوک بیشتر باشد، مقاومت و تحمل فشار آن نیز بیشتر است.

بلوک سیمانی
قیمت بلوک سیمانی

ابعاد بلوک سیمانی (اندازه بلوک سیمانی)

اندازه بلوک سیمانی مانند سایر بلوک ها متفاوت است. استاندارد بلوک سیمانی و مصالح ساختمانی ایران به شماره ISIRI 70-1 بیان می کند که بلوک‌ های توخالی دیواری باید در اندازه‌ های 40×30×20 ، 40×20×20 و 40×10×20 سانتی متر ساخته شوند. در این استاندارد آمده است که جمع طول قطعات توپر باید بیش از کل طول در همان جهت باشد و سطح بخش‌ های پر بیش از 50 درصد سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده را در بر گیرد.

در این استاندارد ضخامت حداقل جداره‌ ها و پوسته خارجی بلوک‌ ها برای بلوک‌ های کوچک 3 سانتی متر و برای بلوک‌ های متوسط و بزرگ 4 سانتی متر تعیین شده است. در ادامه به طور کلی به ابعاد بلوک سیمانی اشاره شده است. لازم به ذکر است که شرکت سازه سبک آرسام، بلوک سیمانی ارائه نمی دهد و فقط بلوک سبک aac برای فروش دارد و این مقاله صرفا برای آگاهی به مشتریان است.

حتما بخوانید: بلوک سبک Siporex و تاریخچه آن

پیشنهاد سیپورکس: بلوک هبلکس چیست ؟

مقایسه بلوک سیمانی با بلوک سبک هبلکس سیپورکس

در ویدیو زیر بلوک هبلکس یا سیپورکس و بلوک های سیمانی را از نظر وزن مقایسه کردیم. بهتر است بدانید استفاده از بلوک هبلکس به جای بلوک سیمانی گرینه بسیار خوبی می باشد.

در جدول زیر به طور خلاصه یک مقایسه کلی در رابطه با این دو بلوک ساختمانی آورده شده است و برای افرادی که در رابطه با ابعاد بلوک سیمانی و قیمت آن سوال داشتند، مفید است.
 
ویژگی بلوک بلوک سبک سیمانی بلوک سبک سیپورکس (هبلکس)
مواد تشکیل دهنده بلوک سیمان، آب و سبک دانه ها هوا، سیلیس، سیمان، آهک، گچ و پودر آلومینیوم
سایز یا ابعاد بلوک ۲۰*۲۰*۴۰

۲۰*۳۰*۴۰

۲۰*۱۰*۴۰

۲۰*۸*۴۰

۲۰*۱۵*۴۰

۲۰*۲۰*۶۰

۸*۲۵*۶۰

۱۰*۲۵*۶۰

۱۵*۲۵*۶۰

۲۵*۲۵*۶۰

مزایا بلوک در دسترس بودن

اجرای ساده

وزن سبک- کاهش بار مرده ساختمان- عایق حریق- عایق صوت- کاهش هزینه ها- سرعت اجرا بالا-حمل آسان- مقاومت بالا در برابر رطوبت و  زلزله و …
معایب بلوک وزن بالا – پرتی مصالح زیاد- ملات سنگین و هزینه بر- حمل سخت صنعتی سازی ساختمان با سابقه 100 ساله در اروپا معروف ترین تولیدکنندگان xella.de – ytong.de – اجرا براساس نقشه های مهندسی
قیمت بلوک زیاد هزینه نهایی مقرون به صرفه

بخوانید: قیمت بلوک سبک تهران و خرید بلوک هبلکس

اجرای بلوک سیمانی سبک

عمل‌ آوری با آب

در این روش آبپاشی منظم و بااحتیاط انجام می‌شود. بلوک از صدمات ممکن و احتمالی نور و باد و باران در امان نگاه داشته می‌شود. این روش حدود یک هفته زمان می‌برد.

عمل‌ آوری با گرما

در این روش بلوک‌ها در مقابل بادبزن‌ های برقی قرار می‌ گیرند. لازم است از رویارویی با جریان هوای آزاد محافظت شوند. همچنین باید مراقبت شود، رطوبت موجود در بلوک‌ها از بین نرود.

عمل آوری با بخار آب

این روش که سریع‌ ترین روش عمل آوردن بلوک سیمان محسوب می‌شود، قرار دادن بلوک در محیطی خاص و در معرض بخار آب است. این تنها روشی است که نیازمند انتقال مصالح به اتاقی با تجهیزات خاص و شرایط معین استاندارد است.
در این اتاق، کاهش و افزایش دما به آرامی صورت می‌گیرد و از کاهش رطوبت این بلوک جلوگیری به عمل می‌ آید. عمل‌ آوری این پروسه‌ یک روز زمان می‌برد. امیدواریم با خواندن این مطلب با مزایا و معایب آن و هر آنچه که در مورد این بلوک نیاز است را دانسته باشید و نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

بیشتر بدانید: مقایسه بلوک سیمانی با بلوک سبک سیپورکس

در فیلم زیر به مقایسه اجرای بلوک سیمانی و بلوک سبک پرداخته ایم و به طور کامل جایگزین بلوک سیمانی و تفاوت اجرای آن با بلوک سبک را مشاهده خواهید کرد.

مزایا و معایب بلوک سیمانی سبک

بلوک های سنتی مانند سایر بلوک ها دارای یک سری خصوصیات و ویژگی هایی است که در واقع هر یک دارای مزایا و معایبی هستند. در ادامه با اصلی ترین این موارد آشنا می شویم.

بیشتر بدانید: روش های سبک سازی ساختمان

مزایای بلوک سیمانی

از مزایای بلوک های سبک سیمانی در ساختمان‌ سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در دسترس بودن
 • اجرای ساده
 • عایق بودن (ولی نسبت به بلوک های سبک هبلکس و سیپورکس از مقاومت کمتری برخوردار هستند.)
 • دارای ابعاد مختلف
 • مقاوم در برابر حرارت (البته باز هم این مقاومت کمتر از مقاومت بلوک های سبک است.)

معایب بلوک سیمانی

از معایب بلوک‌ های سیمانی (معایب ساخت خانه با بلوک سیمانی) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوام کم در مقابل رطوبت
 • ضایعات زیاد در زمان حمل و نقل و ساخت دیوارها یا سقف‌ ها
 • استحکام کم در ارتفاع بالای 3 متر

انواع بلوک سیمانی از لحاظ ظاهر

اگر بخواهیم بلوک‌ های سیمانی را از نظر ظاهر تقسیم بندی کنیم، شامل موارد زیر هستند:

 • بلوک های تو خالی باربر
 • بلوک های تو خالی غیر باربر
 • بلوک های توپر
 • آجر بتنی

پیشنهاد سیپورکس: نقش بلوک سیمانی در سقف تیرچه بلوک

انواع بلوک سیمانی از نظر کاربرد

بلوک های سبک سیمانی از لحاظ محل مصرف، به انواع بلوک‌ های زیر تقسیم بندی می شوند:

 • بلوک های دیواری توکار
 • بلوک های نمادار
 • بلوک های تیغه‌ ای
 • بلوک های ستونی
 • بلوک های سقفی

در تقسیم‌ بندی‌ های دیگر بلوک‌ های مخصوص دودکش، جدول خیابان‌ها و پیاده‌ رو ها و … نیز وجود دارد.

ترکیبات یا مواد تشکیل دهنده بلوک های سیمانی چیست؟

سیمان چیست؟ ترکیبات بلوک سیمانی از چه چیزی می باشد؟ عمدتا از سیمان پرتلند (Portland Cement)، ترکیب شن و ماسه (Sand and Gravel) و آب (Water) تولید می‌ شود. این مواد به میزان معینی با یکدیگر ترکیب می‌شوند و گاهی افزودنی‌ های دیگری به آن ها نیز اضافه می‌ گردد. در مرحله‌ آخر تولید بلوک‌ ها باید به عمل‌ آوری و محافظت از بلوک (محافظت در برابر تابش، گرما، سرما، باد و بارندگی) توجه نمود.

مواد تشکیل دهنده بلوک سیمانی
مواد تشکیل دهنده بلوک سبک سیمانی

نکات مهم در استفاده و اجرای بلوک‌ های سیمانی

 • به منظور حفظ چسبندگی بلوک‌ ها، باید مداوم در حین کار خیسانده شوند و رطوبت آن ها حفظ گردد.
 • بلوک‌ های مورد استفاده باید هم‌عرض هم و هم‌عرض با دیوار چیده شوند.
 • بلوک‌ چینی از ابتدا و انتهای دیوار شروع شده و به وسط دیوار می‌رسد.
 • برای مقاومت بیشتر این بلوک از روش مسلح کردن استفاده می‌ کنند. به این شکل که میلگردهای فلزی را داخل سوراخ‌ های بلوک جای می‌دهند.

کاربرد و شرایط نگهداری بلوک های سیمانی

این بلوک توپر و توخالی برای موارد زیر قابل استفاده هستند.

 • دیوار چینی حیاط
 • دیوار چینی ساختمان
 • جداسازی داخل ساختمان

بلوک استاندارد و سالم باید سطحی یکدست، صاف و چسبنده و ساختاری مستطیل‌ شکل داشته باشد. دما و شرایط محیطی اجرای آن مهم است.

حتما بخوانید: برش بلوک سبک با اره برقی سیپورکس

مزایا و معایب بلوک سیمانی
بررسی مزایا و معایب بلوک سیمانی

قیمت بلوک سیمانی

قیمت بلوک سیمانی cement block مانند قیمت بلوک سبک یکی از سوالاتی است که اکثر خریداران حین خرید می پرسند. در واقع باید بگوییم که قیمت به عوامل مختلفی از جمله ابعاد و سایز بلوک، تعداد جداره بلوک (بلوک سیمانی دو جداره، سه جداره و …) و ملات مرتبط با آن بستگی دارد. در حالت کلی قیمت این بلوک به تنهایی بدون ملات و هزینه های جانبی آن ارزان است. برای افرادی که تمایل دارند که فقط با کمترین هزینه ساخت و ساز پروژه خود را انجام دهند، گزینه مناسبی می باشد.

خیلی از افراد گمان می کنند که قیمت این بلوک نسبت به بلوک سبک ارزان تر است ولی اگر کمی دقت کنند و تمام هزینه ها را محاسبه کنند، متوجه خواهند شد که هزینه نهایی ساخت با بلوک سبک سیپورکس یا هبلکس در مواردی حتی کمتر از هزینه بلوک سنتی سیمانی می شود. زیرا هزینه های جانبی از جمله ملات ماسه سیمان، هزینه کارگران برای حمل بار و … با استفاده از بلوک های aac کاهش می یابد.

بهتر است بدانید: ماشین مناسب برای حمل و نقل بلوک سبک

ما را در اینستاگرام siporex.ir دنبال کنید.

5/5 - (18 امتیاز)

19 دیدگاه برای “بلوک سیمانی و مزایا و معایب آن چیست ؟

 1. سهیل صادقی گفته:

  سلام. چسب بلوک سیمانی دارید؟
  من در رابطه با معایب چسب بلوک سیمانی مواردی را شنیده بودم، میخواستم بدونم میشه از چسب استفاده نکرد؟

 2. علی برازنده گفته:

  درود و احترام
  ممنون از محتوای مفیدتون. اگر امکان داره لیست قیمت بلوک سیمانی را ارسال نمایید.

  • فاطمه قاسمی گفته:

   درود تشکر از توجه شما دوست عزیز
   ما فروش بلوک سیمانی نداریم که بخواهیم لیست قیمت بلوک سیمانی را ارسال کنیم و بخاطر اطلاعات به مشتری در مورد بلوک سیمانی صحبت کردیم. ما ارئه دهنده بلوک سبک هبلکس، سیپورکس (aac) هستیم. برای اطلاع از لیست قیمت بلوک سبک با مشاوران ما (02188780480) تماس بگیرید.

 3. محمد احمدنژاد گفته:

  سلام من میخواستم نظرم رو در رابطه با زمان اجرای این 2 نوع بلوک به اشتراک بگذارم. باتوجه به این نکته که سایز بلوک سیمانی نسبت به بلوک های سبک کمتر است، در نتیجه موقع اجرا، بلوک سیمانی زمان بیشتری صرف میشه ولی در مورد بلوک هبلکس به سرعت انجام می شود. در نتیجه برای ساختمان سازی گزینه مناسبی است. علاوه بر سرعت اجرای بالای بلوک های سبک سیپورکس و هبلکس، مزایای بیشتری نیز به همراه دارد.

  • فاطمه قاسمی گفته:

   درود دوست عزیز بسیار سپاسگزاریم که نظرتون رو اعلام کردید. بله همینطور هست. به دلیل اینکه ابعاد بلوک سبک بیشتر از بلوک های سیمانی هستند، در نتیجه سرعت اجرا با این بلوک بیشتر است.

 4. روزبه راد گفته:

  درود بسیار کامل از همه لحاظ بلوک سیمانی و بلوک سبک را مقایسه کردید. طبق این توضیحات در واقع بلوک سبک هیچ عیبی نداره.

 5. علی حیدری گفته:

  درود من مهندس ساختمان هستم و تا پارسال از بلوک سیمانی استفاده میکردم ولی باتوجه به نمونه بلوکی که برای تست از شرکت شما تهیه کردم برای بررسی و مقایسه متوجه مزایای بلوک سبک هبلکس نسبت به بلوک سیمانی شدم.و از اون به بعد برای پروژه هام از بلوک شما استفاده میکنم و بسیار رضایت دارم . به همین دلیل خواستم نظرم رو اینجا اعلام کنم تا افرادی که در خرید بلوک بلوک سبک تردید دارند، خیالشان از این بابت راحت باشه و مطمئن خرید کنند.
  تشکر بابت کیفیت بالای محصولاتتون

 6. علی مشوق گفته:

  سلام. من شنیدم قیمت بلوک سیمانی خیلی کمتر از بلوک های سبک هست ولی شما توی این مقاله چنین چیزی رو نگفتید. درست هست آیا؟؟؟

  • فاطمه قاسمی گفته:

   درود دوست عزیز. قیمت بلوک سیمانی خیلی بیشتر از بلوک های سبک سیپورکس هست.
   شما میتونید با 02188780480 تماس بگیرید و از قیمت بلوک سبک مطلع شوید تا متوجه تفاوت قیمت این دو بلوک شوید.

 7. مهدی عسگری گفته:

  سلام و احترام. خسته نباشید بابت توضیحات کاملتون. من قصد دارم پروژم رو در سریعترین زمان ممکن بسازم به علاوه مقاومت و عایق بودن بلوک هم برام خیلی اهمیت داره. سرعت اجرای بلوک سبک نسبت به بلوک سیمانی بیشتره؟

  • فاطمه قاسمی گفته:

   درود. تشکر از توجه شما.
   از نطر مقاومت و عایق بودن با اطمینان کامل خدمتتون عرض میکنیم که بلوک های سبک سیپورکس یا هبلکس بهترین بلوک عایق ساختمانی هستند و از این نظر مورد تست و آزمایش قرار گرفته و استاندارد و تاییدیه های لازم را دارد. همچنین از بخش گالری فیلم میتونید ویژگی های بلوک aac را مشاهده کنید.
   مورد دوم مربوط به سرعت اجرای بالای بلوک های سبک است که باتوجه به سایز و ابعاد بزرگتر نسبت به بلوک های سیمانی در زمان کمتری اجرا می شود. برای راهنمایی بیشتر میتونید با 02188780480 تماس بگیرید.

  • فاطمه قاسمی گفته:

   بلوک های سیمانی که در اغلب ساختمان ها استفاده می شود، در مقایسه با بلوک سبک دارای مقاومت کمی هستند. عایق بودن بلوک های سبک مثل سیپورکس و هبلکس قابل قیاس با بلوک های سیمانی نیست.
   شما از بخش گالری فیلم میتوانید شاهد عایق بودن بلوک در برابر صوت، حریق و … باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *