مقایسه بلوک هبلکس با سیمانی- شرکت سازه سبک آرسام
ورود و ثبت نام 0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

mini cart
استفاده از بلوک هبلکس به جای بلوک سیمانی

استفاده از بلوک هبلکس به جای بلوک سیمانی

بلوک هبلکس (بلوک AAC) چیست؟ و مقایسه بلوک هبلکس با سیمانی

بلوک هبلکس نوعی بلوک ساختمانی می­باشد که با تکنولوژی روز دنیا طراحی و تولید شده است. بلوک هبلکس را با نام­های مختلفی اعم از بلوک AAC، بلوک بتنی هوادار شده، بلوک بتنی اتوکلاو شده و بلوک سبک گازی می­شناسند. بلوک هبلکس از مواد اولیه­ای چون پودر آلومینیوم، سیمان و پودر سیلیس تشکیل شده است.

این مواد اولیه با آب مخلوط می­شوند و این بلوک را می­سازند. بلوک هبلکس تولید شده به داخل تونل اتوکلاو می­رود و تحت فشار زیاد و بخار آب پخته می­شود و عمل­آوری می­گردد. در اکثر کشورها، این نوع بلوک بتنی را تحت عنوان بلوک هبلکس می­شناسند.

ابعاد بلوک هبلکس مشخص است، طول آن برابر 60 سانتی متر و عرض آن معادل 25 سانتی متر می­باشد. ضخامت بلوک AAC بین 7.5 سانتی متر تا 50 سانتی متر متغیر است و پس از آن که بلوک بتنی پخته شد، بلوک AAC توسط دستگاه­های موجود برش می­خورد.

این بلوک از تخلخل دادن بتن به کمک هوا، ساخته شده است، به عبارتی می­توان گفت که بلوک بتنی اتوکلاو شده دارای فضای خالی می­باشد. اولین بار بلوک AAC در اروپا ساخته شد و سپس سراسر جهان از آن بهره­مند شدند.

در برخی از کشورها به بلوک AAC، ترمستون، فرمستون و ثرمستون می­گویند. ویژگی­‌های سایز بلوک هبلکس، فوق­ العاده گسترده است و شامل وزن پایین (سبک وزن بودن)، مقاومت بالا، نقطه ذوب بالا، تحمل فشار بالا، ایمن در برابر زلزله، جذب پایین آب و رطوبت، عایق صوت، عایق حرارت و عدم نیاز به گچ و خاک می­شود.

بلوک هبلکس اصولا در چینش دیوارهای داخلی و خارجی و پیرامونی کاربرد دارد. استفاده از بلوک­های هبلکس، باعث کاهش 30 درصدی فولاد مصرفی ساختمان می­شود و از طرفی، هزینه‌­ی نهایی ساخت و ساز با بلوک­های هبلکس کاهش می­یابد. ناگفته نماند که قیمت ابعاد بلوک هبلکس بالاتر از سایر بلوک­های بتنی می­باشد.

مقایسه سرعت اجرای بلوک هبلکس با بلوک سیمانی

قبل از آن که استفاده از بلوک هبلکس گسترش یابد، بلوک سیمانی در پروژه­های مسکونی، صنعتی و در کل در صنعت ساخت و ساز کاربرد فوق­ العاده بالایی داشت. اصلی­‌ترین فاکتور در صنعت ساخت و ساز که برای پیمان­کاران و کارفرمایان اهمیت بالایی دارد، سرعت اجرا و پیشرفت پروژه می­باشد.

یکی از دلایلی که استفاده از بلوک AAC به جای بلوک سیمانی مرسوم شده است، سرعت اجرای بلوک­های هبلکس می­باشد. از نظر وزنی و سنگینی، بلوک­های سیمانی در سطج بالاتری قرار دارند.

از این رو، حمل و نقل و جابه‌­جایی بلوک­های سیمانی زمان­بر می­باشد. قاعدتا جابه­‌جایی بلوک­های هبلکس که سبک­تر هستند، سریع­تر و راحت­تر توسط کارگران صورت می­گیرد و قطعا در زمان کوتاه­تری عملیات جابه‌­جایی بلوک­ها صورت می­گیرد.

در حجم برابر با نیروی کار یکسان، جابه‌­جایی بلوک­های هبلکس از انبار یا محوطه­‌ی پروژه تا محل اجرا، سریع­تر صورت می­گیرد. ابعاد بلوک هبلکس در حالت مرطوب، خاصیت عایق بیشتر و بالاتری دارد و بهتر است در زمان ساخت و ساز، از چسب بلوک هبلکس استفاده شود تا خاصیت بلوک­ها کاهش نیابد.

چسب مخصوص بلوک­های هبلکس نسبت به ملات سیمانی پرکاربردتر است. ولی برای چیدمان بلوک­های سیمانی، فقط ملات سیمانی لازم است. بلوک بتنی هبلکس نیازی به گچ و خاک ندارد. با توجه به تمام موارد گفته شده، سرعت اجرای دیوار با بلوک­های بتنی هبلکس خیلی سریع­تر از بلوک­های سیمانی می­باشد.

بیشتر بدانید: چسب بلوک چیست؟

مقایسه بلوک سیمانی با بلوک بتنی هبلکس در میزان جذب آب

میزان جذب آب و رطوبت در تمام ابعاد بلوک هبلکس کمتر از بلوک سیمانی می­باشد. اگر پروژه­ی ساختمان­سازی، نسبت به میزان جذب آب و یا نفوذ رطوبت حساس باشد، استادکار همیشه بلوک­های هبلکس را پیشنهاد می­دهد و بالعکس.

در پروژه­هایی که جذب آب و نفوذ رطوبت وجود ندارد، بلوک­های سیمانی مناسب­تر هستند. بالاخره دانستن شرایط آب و هوایی در دیوار چینی با بلوک هبلکس تاثیر بسزایی دارد. بلوک­های هبلکس بر خلاف بلوک­های سیمانی به سرعت خشک می­شوند و در هنگام خشک شدن، پوسته پوسته نمی­شوند. میزان نفوذ آب و رطوبت و جذب هر بلوک AAC تولید شده متفاوت با یکدیگر است.

اگر نسبت مواد اولیه­ی به کار رفته در تولید ابعاد بلوک هبلکس (پودر سیلیس، پودر آلومینیوم و سیمان و آب) با یکدیگر متفاوت باشد، میزان نفوذپذیری آن­ها متغیر خواهد بود. البته میزان نفوذپذیری و میزان جذب آب و رطوبت هر بلوک هبلکس در گواهی­نامه استاندارد آن به صورت دقیق ذکر شده است و می­توانید با بررسی میزان نفوذپذیری و جذابیت سایز بلوک هبلکس، بلوک بتنی هبلکس متناسب با نیاز خود را خریداری کنید.

مقایسه بلوک سیمانی با هبلکس در نحوه­ ی اجرای بلوک­ها

نحوه ­ی اجرای هر دو بلوک سیمانی و هبلکس تقریبا مشابه یکدیگر است و هر دو به راحتی و سادگی انجام می­شوند. ولی ابعاد بلوک هبلکس به نحوی طراحی شده است که فوق­ العاده منظم و دقیق می­باشد و دیوار چینی با بلوک هبلکس، علاوه بر آن که راحت و ساده می­باشد، قالب­بندی منظم­تری دارد. اجرای دیوارهای بتنی با بلوک بتنی هبلکس در مدت زمان کوتاهی انجام می­شود و با اختلاف جزئی، می­توان گفت کار با ابعاد بلوک هبلکس ساده­تر و راحت­تر است.

استفاده از بلوک هبلکس به جای بلوک سیمانی

استفاده از بلوک هبلکس به جای بلوک سیمانی

مقایسه میزان ملات مصرفی مورد نیاز دیوار چینی با بلوک هبلکس و بلوک سیمانی

در گذشته برای دیوار چینی با بلوک هبلکس از ملات سیمانی استفاده می­شد ولی امروزه چسب بلوک هبلکس جایگزین ملات سیمانی شده است. با در نظر گرفتن یکسان بودن ملات مصرفی برای بلوک­های سیمانی و هبلکس، می­توان گفت که بلوک سیمانی مقدار زیادی ملات سیمانی لازم دارد ولی در مقابل، بلوک­های هبلکس نیازمند ملات کمتری هستند.

علت این است که هر چه میزان ملات مصرفی لازم برای دیوار چینی با بلوک هبلکس افزایش یابد، خاصیت عایقی بلوک­های هبلکس هم کاهش می­یابد. علاوه بر این که بلوک­های هبلکس، ملات کمتری را مصرف می­کنند، خاصیت عایقی آن­ها (عایق حرارت و صوت) افزایش می­یابد. امروزه برای چسباندن ردیف­های بلوک­های هبلکس و پر کردن فضای ما بین بلوک­های هبلکس از چسب بلوک هبلکس استفاده می­شود.

مقایسه قیمت بلوک­ها با یکدیگر

یکی از مهم­ترین فاکتورها در صنعت ساخت و ساز و ساختمانی، قیمت نهایی و تمام شده­‌ی ساختمان (مسکونی یا صنعتی) می­باشد. از این رو، می­بایست قیمت بلوک هبلکس با بلوک سیمانی مقایسه شود. با فرض دیوار چینی در ابعاد برابر و مساوی، هزینه‌­ی نهایی و تمام شده­‌ی دیوار ساخته شده با بلوک هبلکس فوق­ العاده گران­تر می­باشد.

هزینه دیوار چینی با بلوک هبلکس سه برابر هزینه­‌ی دیوار چینی با بلوک سیمانی می­باشد. توجه داشته باشید که بلوک هبلکس باعث می­شود که فولاد مصرفی تا حد قابل توجهی کاهش بیابد و هزینه­‌ی گچ و خاک تقریبا صفر شود.

هر چند مصالح ساختمانی مصرفی کاهش می­یابد ولی قیمت بلوک­های هبلکس فوق ­العاده بالاتر می­باشند. در حجم و متراژ برابر، قیمت بلوک­های هبلکس گران­تر از بلوک­های سیمانی می­باشد. دیوار چینی با بلوک سیمانی نیازمند فولاد، آهن‌­آلات، میلگرد و گچ و خاک می­باشد.

در پروژه­‌ی تکمیل شده، هزینه­‌ی نهایی و تمام شده­‌ی بلوک سیمانی بالاتر می­باشد و می­توان گفت با در نظر گرفتن تمام جوانب، هزینه­‌ی نهایی دیوار چینی با بلوک­های سیمانی فوق­‌العاده بیشتر از هزینه­‌ی نهایی دیوار چینی با بلوک­های هبلکس می­باشد.

در پروژه‌­هایی که مصالح ساختمانی دیگر هم کاربرد دارند، دیوار چینی با بلوک سیمانی هزینه­‌ی زیادی را می­‌طلبد ولی در حالتی که پروژه از مصالح ساختمانی دیگر بی­‌نیاز است، بلوک سیمانی به صرفه­‌تر خواهد بود. هزینه تمام شده­‌ی یک پروژه­‌ی ساخت و ساز، به عواملی چون قیمت متریال، مصالح ساختمانی و بلوک­ها بستگی دارد.

بلوک هبلکس در پروژه­‌های بزرگ و وسیع، مقرون به‌­صرفه می­باشد و هزینه­‌ی فولاد مصرفی را تا 30% کاهش می­دهد و هزینه­‌ی گچ و خاک دیوارها را به صفر می­رساند.

مقایسه ضایعات ایجاد شده بلوک­های هبلکس با بلوک­های سیمانی در پروژه­ها

پیش­تر اشاره کردیم که مقاومت ابعاد بلوک هبلکس فوق­العاده بالاتر از بلوک سیمانی می­باشد. بلوک­های هبلکس با پالت جابه­‌جا می­شوند و عملا در هنگام جابه‌­جایی و حمل و نقل دچار شکستگی و خرابی نمی­شوند. بلوک­های هبلکس در برابر ضربات عمودی و افقی ایمن هستند و در اثر ضربه، به سادگی خورد نمی­شوند.

از این رو، ضایعات (خرده شکسته­‌های لبه­‌ها و گوشه­‌های بلوک­های هبلکس) بلوک AAC تقریبا صفر می­باشد و در پروژه­‌های ساختمانی و ساخت و سازهای وسیع، هیچ گاه شاهد ضایعات بلوک­های هبلکس نیستیم. در حالی که بلوک­های سیمانی شکننده هستند و ساختار محکم و ایمنی ندارند. بلوک­های سیمانی در اثر ضربات کوچک و آرام، سریعا دچار شکستگی می­شوند.

ضایعات به جا مانده از بلوک­های سیمانی را می­توان در محوطه­‌ی ساختمان و پروژه­‌های ساخت و ساز مشاهده کرد. هزینه­‌ی اضافی به جا مانده از بلوک سیمانی بیشتر از بلوک هبلکس می­باشد. در نظر داشته باشید که بلوکی که لبه یا گوشه­‌ی آن شکسته، عملا به درد نمی­خورد و جزو ضایعات ساختمانی به حساب می­‌آید. هر گونه شکستگی به معنای از دست رفتن یک بلوک سیمانی می­باشد. پس در هنگام جابه­‌جایی و حمل و نقل بلوک­های سیمانی، می­بایست احتیاط بیشتری به خرج داد.

مقایسه بلوک هبلکس با سیمانی

استفاده از بلوک هبلکس به جای بلوک سیمانی

چرا از بلوک هبلکس به جای بلوک سیمانی استفاده می­شود؟

با توجه به تمام مطالبی که در فوق گفته شد، بلوک هبلکس از نظر فنی و مشخصات ظاهری نسبت به بلوک سیمانی برتری دارد. کیفیتی که بلوک­های هبلکس دارند با کیفیت بلوک­های سیمانی قابل قیاس نیست.

هر چند قیمت چسب مخصوص بلوک­های هبلکس و خود بلوک­های هبلکس از ملات سیمانی و بلوک­های سیمانی بیشتر است ولی در پروژه، قیمت نهایی و تمام شده، کمتر می­باشد و با توجه به مقاومت و طول عمری که بلوک­های هبلکس دارند، می­توان گفت به­‌صرفه‌­تر هستند. ظاهر نهایی بلوک­های هبلکس فوق­ العاده شیک­تر و شکیل­تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط :

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا مطالب مورد نظر را دانلود کنید

@ کلیه امتیاز سایت متعلق به سازه سبک آرسام میباشد.