ماشین‌ آلات ساختمان‌ سازی

لودر

در صنعت ساخت و ساز و پروژه های عمرانی وجود ماشین آلات ساختمان سازی لازم است؛ چرا که باعث بهبود فرآیند و تسریع عملیات می گردد. ما در این مقاله به اهمیت و شناخت انواع ماشین‌ آلات ساختمان‌ سازی می پردازیم تا شما را با این ماشین آلات آشنا کنیم. همانطور که وجود منابع انسانی و انواع مصالح ساختمانی در ساخت یک سازه مهم و ضروری است، ماشین آلات هم دارای اهمیت زیادی است. توجه داشته باشید که وجود ماشین های لازم ساختمانی در یک پروژه باعث افزایش هزینه های آن می گردد. این پروژه ها می توانند شامل پروژه های ساختمان سازی، راهسازی و سدسازی باشند.
در هر پروژه درصد خاص و قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد.مثلا در پروژه های ساختمانی سازی ۱۰ تا ۳۰ درصد مربوط به این ماشین آلات است.البته در راستای اهمیت ماشین آلات عمرانی و ساختمانی باید توجه کرد که گاهی اوقات و در بعضی پروژه ها با توقف یک ماشین کل کار متوقف می شود.

انواع ماشین‌ آلات ساختمانی

ماشین آلات در زمان قدیم مانند امروزه انقدر پیشرفته و تخصصی نبود. حتی تنوعی هم نداشت که بتوان آن را برای هر پروژه تقسیم بندی کرد.در آن زمان اولین و تنها ماشین برای کمک به عملیات ساخت و ساز، فرغون بود.البته نمی توان به آن ماشین تخصصی برای این صنعت گفت ولی در هر فرآیند ساخت و سازی یک یا چند نمونه از آن وجود دارد.

ماشین آلات ساختمانی به چند دسته تقسیم می شوند؟!

در حالت کلی ماشین آلات ساختمانی بر اساس کاربرد به 4 دسته زیر تقسیم می‌ شوند:

 1. ماشین آلات عمومی مانند جرثقیل، تراکتور، لیفتراک و… هستند.
 2. ماشین‌ آلات خاکی شامل بیل مکانیکی، بولدوزر، دامپر و.. می شوند.
 3. ماشین آلات حفاری اعم از باکت‌ های حفار، شاول، اوگر و… می باشند.
 4. ماشین آلات بتن‌ سازی و بتن‌ ریزی مثل پمپ بتن، ویبراتور، تراک میکسر و… نمونه هایی از این دسته می باشند.

در ادامه خیلی کوتاه به برخی از این موارد اشاره می کنیم و پیشنهاد می کنیم ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

 • فرغون اولین ماشین ساده ساختمانی

نخستین و ساده ترین ماشین ساختمانی فرغون یا فرقون بوده است که زمانی به وجود آمد که چرخ اختراع شده بود.پیشرفت علم و تکنولوژی روی این وسیله هم تاثیر گذاشته و امروزه نوع دیجیتالی آن طراحی و ساخته شده است.

 • جرثقیل

  جرثقیل
  جرثقیل پرکاربردترین ماشین آلات ساختمان سازی

جرثقیل که از آن برای بارگیری و تخلیه یا برای حرکت لوازم ساختمان و مصالح استفاده می شود که برحسب نوع کار، انواع مختلفی دارد.جرثقیل ها در 3 نوع ثابت، متحرک و سقفی وجود دارند.جرثقیل های ماشینی، جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه ای، جرثقیل برجی یا تاور کرین و بازویی و آویز و… نمونه های پرکاربرد این ماشین آلات ساختمان سازی هستند.

 • کامیون

کامیون نیازی به توضیح ندارد چون اکثر افراد آن را می شناسند و حتما در جاده ها آن را مشاهده کردند.کامیون سنگین دارای چرخ‌ های بزرگ با آج‌ های عمیق است که در محیط های ناهموار برای انتقال مصالحی مانند سنگ یا خاک از محل به محل دیگر استفاده می‌ شود.کامیون هم براساس کاربرد، انواع مختلفی دارند. بعضی از مدل‌ ها از جام‌ های کمپرسی چند محوره برای تحمل بارهای سنگین‌ تر نیز استفاده می‌ کنند.

 • لیفتراک پرکاربردترین ماشین ساختمانی

از لیفتراک به علت داشتن 2 شاخک در جلوی آن برای بلند کردن و جابجایی مصالح ساختمانی مانند بلوک سبک (بلوک aac) و وسایل ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در اغلب کارخانه ها و انبارها از این ماشین برای سهولت در کار بارگیری کامیون‌ ها و تریلی  استفاده می کنند. فرقی نمی کند چه باری داشته باشید، بلوک، کاشی، سرامیک و هر نوع باری را می توانید جابجا کنید. لیفتراک دارای 3 نوع، دیزلی، برقی و دوگانه سوز هستند. برای تخلیه بار با لیفتراک می توانید به مجموعه هلی لیفتراک به سایت heliliftruck.com که دارنده انواع لیفتراک است، مراجعه نمایید.

پیشنهاد ما خواندن مقاله: بلوک هبلکس

 • غلتک

در اکثر پروژه های عمرانی مثل راه سازی و یا ساخت انواع ساختمان برای اصلاح ویژگی های خاک که منجر به افزایش مقاومت آن می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.غلتک های ارتعاشی، شبکه ای و… از مدل های این ماشین محسوب می شود.

 • تراکتور

در سال ۱۸۸۲ اولین تراکتور، تراکتور بخار برای مصارف کشاورزی ساخته شد و این ماشین زمینه ای برای تولید اولین تراکتور بنزینی شد.در سال های بعد هم باتوجه به فناوری های جدید مدل های بهتر و قوی تر آن به وجود آمد.تراکتور انواع مختلف و متنوعی دارد که در زیر به برخی از این موارد رو جهت معرفی بیان می کنیم.

 • لودر

  لودر
  لودر ماشین‌ آلات ساختمان‌ سازی در پروژه های ساختمانی و عمرانی قابل استفاده است.

حتما اسم این ماشین را شنیده اید. یکی از ماشین آلات ساختمان سازی که جزو تراکتورها محسوب می شود، لودر است. لودرها برای جابجایی خاک و هر مصالحی از روی زمین و قراردادن آن بر روی کامیون یا در محل خاصی استفاده می‌ شوند.لودرها دارای دو نوع هستند که تفاوت آن در چرخ های آن است که چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری باعث تقسیم بندی آن می شود.ساختار این ماشین به این صورت است که دارای یک جام در جلوی خود است که در دو طرف دو بازوی متصل شده دارد که از آن برای بارگیری و حمل مواد مختلف به کار گرفته می‌ شود.

 • بولدوزر

بولدوزر نمونه ای از ماشین ساختمانی
بولدوزر نمونه ای از ماشین آلات ساختمانی

برای حمل خاک، شن و ماسه، سنگ و مواد دیگر به دلیل داشتن تیغه‌ های فلزی بزرگ در جلوی این وسیله و داشتن چرخ های زنجیری در ساختمان سازی استفاده می‌ شود.بولدوزرها ماشین‌ های همه کاره‌ ای هستند که می‌ توانند در تمام مناطق حتی مناطق خشن و سخت حرکت کنند و مقدار زیادی از مواد را به سرعت حرکت دهند.باتوجه به زیاد بودن و تنوع بالای ماشین آلات ساختمان سازی، ذکر اسامی تمام آن ها در این مقاله نمی گنجد.امیدواریم خواندن این مقاله مورد رضایت شما دوست عزیز قرار گرفته باشد.

همراه ما باشید با مقاله: ساختمان سازی

ما را در اینساگرام (siporex.ir) دنبال کنید.

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود