مقاومت بالای بلوک سیپورکس در برابر زلزله

 

زمین لرزه یا زلزله یکی از بدترین و وحشتناک ترین بلایای طبیعی است که وقوع آن خسارات جانی، روانی و مالی سنگین و جبران ناپذیری برای فرد و جامعه به جا می گذارد. با زلزله های اخیر شاهد آسیب ها و سختی های آن بوده ایم، به همین منظور باید همواره به فکر چاره ای برای آن اندیشید تا کمترین خسارت وارد شود.

یکی از گزینه های پیشنهادی برای جلوگیری از این خسارات در ساختمان سازی، انتخاب مقاوم ترین مصالح برای ساخت و ساز است. به همین خاطر باید تمام جوانب را سنجید و از بهترین و مناسب ترین مصالح برای ساختمان سازی استفاده کرد. طبق آزمایش ها و تست هایی که از بلوک های سیپورکس در رابطه با زلزله انجام شده، این بلوک را در محیط شبیه سازی زلزله قرار دادند و در 10 مرحله با شدت های مختلف بررسی کردند.

در انتهای این مراحل هیچ ترک و آسیبی به بلوک ها وارد نشد و به عنوان بهترین بلوک با مقاومت بالا در برابر زلزله شناخته شده است. همچنین به دلیل وزن سبک این بلوک ها، باعث کاهش بار مرده ساختمان نیز می شود.

پیشنهاد سیپورکس خواندن مقاله: 10 نکته مهم برای مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله

مقاومت بالای بلوک سیپورکس در برابر زلزله توسط مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی شبیه سازی شده و با وارد نمودن تدریجی نیرو تا حداکثر 10 سطح مورد آزمایش قرار گرفته است. در این ویدیو به طور کامل هر یک از مراحل 1 تا 10 آزمایش قابل مشاهده است و در مرحله 10 که با حداکثر نیرو و زمان این شبیه سازی تست شده است، نشان دهنده مقاومت بالای این بلوک سفید عایق است. علاوه بر مقاوم بودن در برابر زلزله، مهمترین ویژگی این بلوک بتنی، عایق صوت و حریق است. به همین دلیل به عنوان بهترین بلوک عایق شناخته می شود.

همانطور که مشاهده می کنید مقاومت بالای این بلوک سبک در برابر زلزله اثبات شده است و در آیین نامه استاندارد 2800 ساختمان استفاده از این بلوک عایق در ساختمان سازی برای جلوگیری از زلزله پیشنهاد می شود. این بلوک با اسامی دیگری همچون بلوک هبلکس نیز در میان مصالح ساختمانی شناخته می شوند.

همراه ما باشید با مقاله: مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله