بلوک بتنی

بلوک بتنی

قبل از این که به بررسی بلوک بتنی و انواع بلوک بتنی بپردازیم، لازم است ابتدا مقدمه ای در مورد بلوک بیان کنیم. بلوک ها در صنعت ساختمان از اصلی ترین و پرکاربردترین مصالح محسوب می شوند. بلوک ها طبق مواد و مصالحی که داخل آن استفاده شده، انواع مختلفی دارند و در سایز و اندازه های متفاوتی تولید می شوند. با سیپورکس همراه باشید تا به طور کامل با این بلوک و انواع آن آشنا شوید.

اهمیت بلوک های بتنی

بلوک های بتنی جزو بلوک هایی قرار می گیرند که در ساختمان سازی بسیار پرکاربرد هستند. از انواع بلوک های بتنی برای دیوارهای غیر باربر قابل استفاده می باشند. یعنی برای دیوارهای باربر مناسب نیستند و استفاده از آن برای این نوع دیوار مناسب نیست. در حال حاضر بلوک های بتنی تنوع بالایی دارند و از آن ها برای پی ریزی دیوارها، دیوارهای یکدست، دیوارهای حفره دار و دیوارهای جدا کننده استفاده می شوند. از مزایای این بلوک ها می توان به عایق بودن (عایق صوت) و تنوع استقامت آن ها اشاره کرد.

بلوک بتنی

این بلوک ها از سیمان، شن، ماسه، آب و مواد افزودنی تشکیل شده است. این مواد افزونی به دلایل مختلفی همچون کنترل کردن مقاومت آن، کاهش خاصیت رطوبت پذیری، تولید بلوک های بتنی رنگی و… به این بلوک اضافه می شود. این بلوک متداول ترین بلوک ساختمان محسوب می شود که انواع مختلفی دارد که در ادامه انواع آن را ذکر می کنیم.

انواع بلوک های بتنی

این بلوک ها به 5 دسته زیر تقسیم بندی می شوند که هر کدام را به طور مختصر و مفید توضیح می دهیم.

 • بلوک‌ بتنی تو خالی

 • بلوک‌ بتنی توپر یا سالید

 • بلوک بتنی اتوکلاو هوادهی شده (AAC)

 • آجر‌ های بتنی

 • بلوک‌ های لیکا

* خیلی از افراد گمان می کنند که بلوک متراکم، بلوک متراکم سبک و بلوک اسفنجی جزو انواع بلوک های بتنی هستند؛ در صورتی که ما در متن فوق انواع کامل این بلوک را معرفی کردیم.

بیشتر بدانید: تفاوت بتن مسلح و بتن غیر مسلح

بررسی کامل انواع بلوک های بتنی

 • بلوک‌ های بتنی توخالی

  بلوک بتنی توخالی
  بلوک های بتنی توخالی

بلوک های بتنی توخالی که از سنگدانه های سبک وزن ساخته می شوند، اغلب در صنعت ساخت و ساز استفاده می شوند. اغلب در مناطق شمالی کشور به خصوص برای دیوار باغ ها از این بلوک استفاده می شود. این بلوک های تو خالی خود به 2 دسته باربر و غیر باربر تقسیم می شوند.

بلوک توخالی چیست؟!

به دلیل این که یک چهارم حجم این بلوک دارای حفره است و این حفره ها با ملات و مواد سبک وزن پر می‌ شوند. دلیل دیگر این که مساحت کف بخش جامد نباید کمتر از نصف مساحت کل بلوک باشد تا حداکثر مقاومت آن حفظ شود. اغلب این بلوک های توخالی در اندازه های زیر در دسترس می باشد:

 •  100x200x400mm
 • 200x200x400mm
 • 150x200x400mm
 • و…
 • بلوک‌ های بتنی توپر یا سالید

  بلوک بتنی توپر
  بررسی بلوک های بتنی توپر

این بلوک‌ های توپر که در دیوارهای باربر کاربرد دارد، از سنگدانه‌ های طبیعی متراکم ساخته می‌ شوند تا قوی و سنگین باشند. این نوع بلوک‌ ها را اغلب با آجر‌های بتنی از نظر مقاومت، وزن و قیمت مقایسه می کنند که نسبت به آجر‌های بتنی بیشتر است.

بیشتر بدانید: انواع بلوک ساختمانی

 • بلوک های بتنی اتوکلاو هوادهی شده (AAC)

این نوع بلوک، بهترین بلوک ساختمانی محسوب می شود که به آن بلوک سبک AAC هم گفته می شود. بلوک aac تحت برند سیپورکس در ایران تولید و عرضه می شود. خیلی ها می پرسند، اتوکلاو چیست ؟ این بلوک سبک توسط دستگاه های اتوکلاو در دمای بالا با حرارت پخته می شود و بلوکی صاف و یکدست را تحویل ما می دهد. این بلوک‌ های سبک اتوکلاو شده دارای مزایای بی شماری هستند که آن را به محصولی منحصر به فرد تبدیل کرده است. پیشنهاد سیپورکس: ویژگی و مزایای بلوک سبک aac

برخی از مزایای بلوک سبک اتوکلاو شده

 • وزن سبک
 • عایق صوت
 • عایق رطوبت
 • مقاوم در برابر آتش و حریق
 • مقاوم در برابر زلزله
 • تجدید پذیر و کمک به حفظ محیط زیست
 • و…

اهمیت عایق سازی در بلوک ها از ویژگی های متمایزی است که خیلی از افراد برای خرید بلوک ساختمانی به آن توجه دارند.

 • آجر‌های بتنی

  آجر بتنی
  معرفی آجر بتنی

آجرهای بتنی از خشت پخته شده یا بتن ساخته می‌ شوند و معمولاً برای نماها و نرده ‌ها مورد استفاده قرار می‌ گیرند. قالب آن به شکل مستطیل‌ های کوچکی است که به ترتیب روی هم قرار می‌ گیرند تا یک دیوار یکدست و مقاوم ایجاد شود. این آجرها به رنگ‌ های متفاوت بنا به درخواست مشتری تولید می‌ شود که نما و جلوه زیبایی دارند.

 • بلوک‌ های لیکا

  بلوک لیکا
  بررسی بلوک بتنی لیکا

این نوع بلوک از مخلوط سنگدانه‌‌ های سبک با سیمان و آب به دست می‌ آید. در ساخت این بلوک، ریزدانه ها از بتن حذف شده تا وزن آن کمتر شود و هوای بیشتری داخل آن وجود دارد. می‌توان از این بلوک به صورت عایق استفاده کرد؛ چرا که ضخامت جداره این بلوک از بلوک‌‌ سیمانی معمولی بیشتر است. از جنبه های مثبت این بلوک می توان به عایق حرارت و مقاوم در برابر آتش، راحتی هنگام اجرا و وزن کم آن اشاره کرد.از این بلوک در پارتیشن‌‌ های داخلی، نما، انواع دیوار‌های خارجی، دیوار‌های دو جداره، عایق، ضد آتش و سقف‌‌ های سبک بتنی نیز قابل استفاده خواهد بود.

بخوانید: بتن غیر مسلح چیست؟

دلایل استفاده و خرید بلوک بتنی

زمانی که بخواهید سازه خود را اجرا کنید، انتخاب های زیادی در زمینه مصالح پیش روی شما وجود دارد.از آجر و سفال گرفته تا استفاده از مصالح سنتی و بلوک های گچی که همه و همه آن ها دارای ویژگی ها و مزیت های منحصر به خود هستند.اما اغلب افراد نمی‌دانند چرا باید در این میان از بلوک بتنی استفاده نمایند. در واقع آن ها دلیل خرید بلوک بتنی و چرایی استفاده از آن را نمی دانند.در این زمینه باید عنوان کنیم که بلوک های بتنی دارای مزیت‌های بسیار منحصر به فردی هستند که آنها را از رقبای خود متمایز می‌کند.

در واقع این دسته از محصولات دارای مولفه های مختلفی هستند آنها را نسبت به همتایان خود متمایز می‌کند.ما در ادامه به چند مورد از مهمترین دلایلی را برای شما ذکر کرده ایم که باعث می‌شود تا بلوک های بتنی را در صدر انتخاب های خود قرار دهید.

اجرای بلوک بتنی

اجرای سریع تر را می‌توان یکی از مهمترین دلایلی دانست که باعث شده تا میزان خرید بلوک بتن در بین مردم افزایش پیدا کند.در واقع باید عنوان کنیم که بلوک ها به دلیل ابعاد بزرگتر خود می توانند به شیوه‌ی سریع تر اجرا شوند.افزون بر این موارد اغلب آن ها نیازمند ملات کمتری نسبت به آجر و مصالح کوچکتر هستند. همین مورد هم سبب شده تا ساخت بنا به کمک آنها سرعت بیشتری به خود بگیرد. نکته قابل توجه این است که اغلب بلوک های بتنی نظیر بلوک هبلکس و سیپورکس، وزن بسیار اندکی دارند.این وزن اندک باعث می‌شود تا حمل و نقل آن ها سریع تر شده و در نتیجه فرایند ساخت بنا به وسیله آن ها مدت زمان و البته نیروی انسانی کمتری بطلبد.این فاکتور به نوبه خود موجب کاهش هزینه و البته افزایش سرعت عمل کار شده است.

مقاومت بلوک بتنی در برابر زلزله

اغلب بلوک های بتنی دارای وزن اندک در مقابل مصالحی نظیر آجر و بلوک های گچی هستند. همین وزن کمتر باعث شده تا بار کلی ساختمان کاهش پیدا کرده و در نتیجه مقاومت آن در برابر بلایا و حوادث طبیعی افزایش پیدا کند. این مولفه عاملی است که باعث شده تا مقاومت بناهایی ساخته شده به وسیله این دسته از مصالح به مراتب بیشتر از نمونه های دیگر باشد. این موضوع در بلوک های acc بیشتر از نمونه های دیگر می باشد. همین فاکتور هم موجب شده تا میزان خرید بلوک هبلکس و خرید بلوک سیپورکس رشد چشمگیری داشته باشد.

چسب مخصوص بلوک هبلکس: چگونگی خرید و قیمت چسب بلوک هبلکس

مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله
مقاومت بلوک هبلکس در برابر زلزله چگونه است؟

ویژگی های بلوک بتنی

داشتن ویژگی‌های ساختاری منحصر به فرد را می‌توان یکی از مهمترین دلایلی دانست که باعث شده تا میزان نفوذ بلوک های بتنی در بین عامه مردم افزایش پیدا کند. در واقع این دسته از محصولات مزیت های منحصر به فردی نظیر عایق دما، عایق حرارت، بلوک عایق صدا، مقاومت فیزیکی بالا و مقاومت دمایی بالا در برابر آتش سوزی دارند. ترکیب کلی این عوامل باعث شده تا بلوک های بتنی انتخابی بسیار منحصر به فرد برای ساخت بناهای مختلف باشند.

 صرفه جویی در هزینه ها

شاید بتوان مهمترین دلیلی که باعث افزایش خرید بلوک سبک در بین مردم شده است را همین فاکتور در نظر گرفت. در واقع بلوک های بتنی از هر جهت باعث کاهش هزینه های شما می شوند. برای مثال این دسته از محصولات به دلیل وزن اندک و ابعاد بزرگتر خود عموما جابجایی ساده تری دارند. از طرفی این فاکتور به آنها کمک می‌کند تا روند اجرای ساز به وسیله آنها بسیار سریع تر باشد. این دو فاکتور به نوبه خود هزینه های نیروی انسانی را کاهش می دهد. افزودن بر این موارد عایق بودن خود بلوک ها مانع از اتلاف انرژی در فصول گرم و سرد سال می شود.

بدین ترتیب شما هزینه های کمتری را بابت تنظیم دمای داخلی خانه هایتان می پردازید. نکته قابل توجه این است که قیمت اغلب این بلوک ها در مقایسه با سایر محصولات ساختمانی اندک می باشد. البته این موضوع به شرطی است که آن را از عرضه کننده معتبر خریداری نمایید؛ چراکه هر بلوکی نمی تواند این مزایا را داشته باشد. همچنین بهتر است بدانید نحوه بارگیری بلوک سبک به چه صورت است؟

ما در شرکت سازه سبک آرسام سعی داریم تا بهترین مدل های بلوک سبک بتنی را با قیمت مناسب در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

همراه ما باشید با ساخت خانه با بلوک های بتنی

ما را در اینستاگرام siporex.ir دنیال کنید تا از اخبار ساختمانی و تخفیفات ویژه مطلع شوید.

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

2 دیدگاه برای “بلوک بتنی

 1. راحله نظام دوست گفته:

  آیا مقاومت بلوک های بتنی با بلوک سبک یکی هست؟

  • سارا نادری گفته:

   سلام وقت بخیر ممنون از همراهی شما دوست عزیز
   خیر، بلوک سبک AAC از مقاومت بالاتری برخوردار می باشد،بلوک سبک AAC مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله دارد همچنین عایق در برابر: صدا، حرارت، رطوبت و همچنین یکی از ویژگی های منحصر به فرد بلوک سبک AAC سبک بودن آن می باشد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله مربوط به مقاومت بلوک سبک AAC هبلکس در برابر زلزله را دنبال کنید

دیدگاه‌ها بسته شده است.