آهک چیست؟

آهک چیست؟

آهک چیست؟

ما در این مقاله تصمیم داریم برای شما بیان کنیم: آهک چیست؟ و یه تعریف کلی از آهک را برای شما علاقه مندان بیان کنیم، پس همراه ما باشید. تعریف آهک به دوران باستان که توسط بشر شناخته شده برمی گردد. از آهک در ساخت انواع بناها و برای اتصال محکمتر قطعات سنگ یا چوب به کار می رود. زمان زیادی میگذرد که ایرانیان به شناخت کافی از ساروج (ملات دوغاب آهک و خاکستر)، شفته آهکی (ملات دوغاب آهک و خاک) و ملات آهک آبی رسیده اند و در ساختمان سازی ها از آن ها استفاده کرده اند. پس از جنگ جهانی دوم، در کشورهای صنعتی هم برای پایدار کردن زمین، به ویژه برای پی سازی راه و جلوگیری از روییدن گیاه و رو زدن آب در بستر، شانه ها و دامنه های راه و خیابان های پرواز و ایستگاه های هواپیما، شفته آهکی مصرف می شود. با شفته آهکی پی سازی و آب بندی می کنند.

جنس آهک

جنس آهک بازاری (آهک زنده) بستگی به مواد تشکیل دهنده آن دارد. اگر سنگ آهک (Lime) بیش از 90% وزنش را کربنات کلسیم تشکیل دهد، آهک حاصل از پخت آن آهک پرمایه ای می باشد. و هر گاه کربنات کلسیم کمتر از 75% وزنش باشد، آهک حاصل از پخت آن آهک کم مایه ای می باشد.

انواع آهک

نام دیگر آهک یا کلسیم اکسید با فرمول شیمیایی CaO است. انواع آهک شامل آهک زنده، آهک مرده، آبی، نیمه آبی، هیدراته، دولومیتی، چرب و نیمه قوه می شود که هر نوع ویژگی و کاربرد خاصی دارند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

آهک مرده و آب آهک

بر اثر ریخته شدن آب بر روی کلسیم اکسید واکنشی به وجود می آید که باعث ایجاد گرما میشود و این گرمای ایجاد شده موجب بخار شدن قسمتی از آب می شود. نتیجه این عمل باعث شده که آهک بر اثر جذب آب متورم شود و در نهایت شکل آن به صورت گرد سفید در می آید که در اصطلاح به آن آهک مرده می گویند، در واقع به این عمل شکفته شدن آهک نیز می گویند. هرگاه مقداری آب به آهک مرده اضافه شود، به شیر آهک تبدیل می شود که اگر آن را صاف کنیم، محلول زلالی که در حقیقت محلول سیر شده کلسیم هیدروکسید در آب است، حاصل می شود که به آب آهک موسوم است. آب آهک کاربردهای بسیاری در صنایع شیمیایی دارد. مثلا در تهیه سدیم هیدروکسید، آمونیاک، هیدروکسید فلزات، پرکلرین و به ویژه در استخراج منیزیم از آب دریا بکار می رود.

همراه ما باشید با مقاله: بلوک سیمانی

آهک چیست؟
آهک چیست؟

ویژگی های آهک

آهک سفید رنگ است که پس از پختن سنگ آهک بدست می آید. وزن ویژه آن 3/08 تا 3/30 می باشد که بستگی به درجه گرمای پختن سنگ آهک دارد که هر چه زیادتر شود، آهک پخته، کندتر با آب ترکیب می شود. در گرمای بیش از 1000 درجه، آهک اندکی جمع می شود و سطح رویه اش کمی کاهش می یابد، با آب به کندی ترکیب شده، شکفتن آن کند می گردد. آهک در گرمای 2580 تا 2750 درجه و فشار یک بار (اتمسفر) آب می شود. آهک بلوری به شکل مکعب بی رنگ با ته رنگ زرد است. درجه سختی آن به 3 تا 4 می رسد. آب به کندی از سطح آهک بلوری به درون آن نشست می کند. اگر گرد بلور آهک را در آب بریزند پس از چند دقیقه با حالت انفجاری مانندی با ترکیب می شود. هر گاه گرد آهک را در گرمای 1400 تا 1500 درجه نگاه دارند، دانه های آن به همدیگر می چسبند و بلور می گردند که کم کم دانه های بلور شده درشت می شوند.

پیشنهاد سیپورکس: بلوک سبک

آهک چیست؟
آهک چیست؟

مزایای آهک

آهک در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و دارای مزایای زیادی است. از جمله این مزایا می توان به تقلیل نفوذ رطوبت و کم شدن سرعت خشک شدن مخلوط در نواحی مرطوب، اصلاح کننده خاک و تصفیه آب اشاره کرد. این ماده به دلیل ضدعفونی کنندگی بالا در تصفیه خانه های فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به دعلت خاصیت ضدباکتری در محصولات پاک کنندگی خانگی استفاده می شود.

8 کاربرد جالب آهک (آهک چیست و چه کاربردی دارد؟)

از کاربرد آهک می توان به آهک خوراکی ( که در صنعت غذایی مورد استفاده قرار می گیرد؛ مثلا برای تصفیه چغندر قند)، آهک ساختمانی ( که در تولید سیمان برای خاصیت چسبانندگی ملات به آن اضافه می کنند)، آهک در کشاورزی برای تقویت خاک کاربرد دارد.

 1. حرارت : زمانی که آب به آهک زنده اضافه می شود، در طی فرآیند هیدراته شدن از خود انرژی گرمایی آزاد می کند.
 2. نور : هنگامی که آهک در حدود 2400 درجه س انتی گراد حرارت ببیند نوعی درخشش از خود ایجاد می کند. این تولید نور به نور آهک شهرت دارد و تا قبل از اختراع الکتریسیته کاربرد داشته است.
 3. سیمان : اکسید کلسیم یکی از ضروری ترین اجزا تولید سیمان می باشد.
 4. بیودیزل : در تولید سوخت زیستی به عنوان یک قلیا کاربرد دارد.
 5. صنایع پتروشیمی : ترکیبی از آهک و فنولفتالین در منابع ذخیره آب پتروشیمی ها برای تشخیص ph آب مورد استفاده قرار می گیرد.
 6. کاغذ سازی : از اکسید کلسیم در صنایع کاغذسازی برای بازیافت هیدروکسید سدیم از کربنات سدیم استفاده می شود.
 7. گچ : مردمان پیش از تاریخ از گچ پایه آهکی برای ساخت سرپناه استفاده می کردند که برخی از سازه های آن زمان هنوز پس از 19 قرن پابرجاست.
 8. صنایع شیمیایی و قدرت : از اکسید کلسیم برای حذف دی اکسید گوگرد از اگزوز در فرآیندی معروف به گوگرد زدایی گاز دودکش استفاده می شود.

آهک در ایران باستان

شناخت و استفاده از آهک در ایران از سه هزار سال پیش آغاز شده است. گورهای چمباته ای که در ناحیه حسنلو پیدا شده دارای سه متر ژرفا بوده که از شفته آهک پر شده اند. تاریخ این تمدن به سده های هفتم و هشتم پیش از میلاد می رسد. کف کاخ های تخت جمشید از ملاتی سرخ رنگ که در آن آهک به کار رفته بود، پوشیده شده است.

آهک چیست؟
آهک چیست؟

کوره های آهک پزی

پختن آهک در قدیم در کوره هایی با تاقی از سنگ آهک و جایگاهی در زیر کوره صورت می گرفت. کوره را پر از سنگ آهک می نمودند و آنگاه سوخت را در آن قرار داده و چهار روز پشت سرهم به سنگ آهک گرما می دادند تا بپزد و آهک زودگیر به دست آید. از دیدگاه شیمیایی سنگ آهک که کربنات کلسیم است در اثر گرما به اکسید کلسیم تبدیل می شد. کاربرد ملات آهک در ساختمان های سنگی و آجری به عنوان ملات و نیز در روکشی دیوارها از زمان اشکانیان معمول بوده است. بهره گیری از آهک درعصر ساسانیان نیز ادامه یافت. مردمان قدیم ویژگی های شیمیایی و مکانیکی آهک و آمیزه آن با دیگر مواد را خوب می شناختند. آنان با تجربه دریافته بودند که چگونه می توان با آمیختن خاک رس با آهک و دیگر مواد، مصالحی مقاوم و با ملات هایی غیر قابل نفوذ ساخت.

بیشتر بدانید: بلوک بتنی

سنگ آهک در چه کوره هایی پخته می شود؟

 1. کوره تنوری: کوره تنوری پیش ترین کوره آهک پزی در ایران است. در این کوره جای سنگ آهک و آتش ثابت است و درجه گرما، در همه جای کوره یک اندازه نیست و جنس آهکی که در این کوره پخته شود همگن نیست. گذشته از این هنگام سرد شدن آهک پخته، گرمای آن گم می گردد. این کوره برای آهک پزی کم به کار می افتد.
 2. کوره حلقه ای: برای آهک پزی زیاد به کار می افتد و روند کار آن مانند آجرپزی است. در این کوره لاشه سنگ یا قلوه سنگ آهکی را با 30% جای خالی می چینند، جوری که شعله آتش از لای سنگ ها به بالا زبانه بکشد و همه سنگ ها شعله بخورند، گرم و داغ شده بپزند.
 3. کوره ایستاده: بیشتر برای تهیه آهک کارخانه ها ، مانند کارخانه قند به کار می افتد. این کوره استوانه ایستاده ای است که از بالا بارگیری شده ، از پایین آتش می شود. در این کوره خرده سنگ آهک می ریزند که هنگام سریدن به پایین کوره ، می پزند و از ته کوره پایین می ریزند. گنجایش کوره های ایستاده روزانه تا 150 تن است. در این کوره زغال سنگ، کک، سوخت آبکی و گازی می سوزانند، اگر به آهک زیاد نیاز باشد، آن را در کوره حلقه ای یا کوره گردنده خفته می پزند.
 4. کوره گردنه خفته: کارش مانند کوره سیمان پزی است اما گرمای آن شدید نیست، سنگ آهک کلوخه به کوره ریخته می شود و کلوخه آهک زنده از کوره بیرون می ریزد. یا گرد سنگ آهک به گوره ی گردنده می ریزند و گرد آهک زنده از کوره بیرون می ریزد.

آهک شکفته

آهک یا آهک زنده یا آهک آب ندیده یا آهک نشکفته، خیلی تند با آب ترکیب می شود و آهک شکفته یا آهک آب دیده یا آهک کشته می گردد. آهک شکفته در گرمای 400 درجه و فشار یک بار اتمسفر ، آب شیمیایی خود را پس می دهد و به آهک زنده و آب تبدیل می شود. آهک زنده را به روش های تر و  خشک و یا با بخار شکفته می کنند. امیدواریم که مقاله آهک چیست؟ برای شما عزیزان مفید بوده باشد و نظرات خود را در خصوص این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

همراه ما باشید با مقاله: زلزله ترکیه

3/5 - (1 امتیاز)