بلوک پرین | نحوه اجرای بلوک پرین

بلوک پرین

بلوک پرین چیست؟

اگر اخیراً به دنبال خرید مصالح ساختمانی یا انواع بلوک سفید سبک بوده باشید، یقینا تا به این لحظه نام بلوک سفید پرین به گوشتان خورده است. این دسته از بلوک ها را می توان یکی از انواع رایج ترین مصالح ساختمانی در کشور دانست که طی چند سال اخیر توانسته محبوبیت بسیار زیادی را کسب کند.

ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون وزن اندک، مقاومت بالا، عایق حرارتی، عایق صدا و … از جمله شاخص ترین ویژگی هایی است که موجب شده تا این دسته از محصولات نفوذ بیشتری در بین مخاطبان داشته باشند. با این اوصاف کم نیستند افرادی که نمی دانند بلوک پرین چیست؟ از طرفی دیگر آن ها با ویژگی ها و نقاط قوت یا ضعف این دسته از محصولات آشنایی ندارند.

این موضوع به نوبه خود سبب می شود تا آنها نتوانند عملاً انتخاب صحیحی میان گزینه های موجود داشته باشند. این فاکتور در نهایت باعث می‌شود تا افراد متحمل ضرر و زیان های مختلفی شوند که گاهاً هزینه‌های بسیار بیشتری را برای آن ها به دنبال دارد. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا مروری بر روی ماهیت این محصول داشته باشیم و شما را از بروز چنین اشتباهاتی دور کنیم؛ لذا اگر تمایل دارید با بلوک سفید پرین آشنا شوید، حتما ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

حتما بخوانید: بلوک سبک Siporex و تاریخچه آن

ماهیت بلوک پرین چیست؟

شناخت ماهیت بلوک سفید پرین را می‌توان نخستین فاکتوری دانست که می‌تواند به شما کمک کند تا انتخاب های صحیح تری داشته باشید. در واقع اغلب افراد نمی دانند که ماهیت بلوک پرین چیست. همین مورد باعث می‌شود تا اشتباهات آن ها آغاز شود. در واقع بلوک پرین همان بلوک های سبک اتوکلاو شده یا AAC می باشد.

به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت که بلوک های سفید پرین در واقع همان بلوک های سفید هبلکس یا سیپورکس می باشد که برای نخستین بار در اروپا تولید شد. با این اوصاف این دسته از بلوک ها توسط کارخانه پرین مشهد تولید می شوند. بر همین اساس است که به عنوان بلوک های سفید پرین شناخته می شوند.

این کارخانه فعالیت خود را در سال ۸۸ آغاز گردید و از آن سال تا این لحظه توانسته به شیوه‌ای مناسب انواع بلوک های سبک AAC را در کشور تولید نماید. از آنجایی که تولیدات این برند با نام پرین شناخته می شوند، لذا اغلب مشتریان هم نام بلوک سفید پرین را استفاده می کند.

اما باید عنوان کنیم که این دسته از محصولات در واقع همان بلوک های اتوکلاو شده هستند که در طی فرایند ویژه ای به وجود می آیند. برای ساخت این دسته از محصولات عموما ترکیبات مختلفی مثل خاک سیلیس، سیمان، آب، پودر آلومینیوم و… را با همدیگر ترکیب می کنند.

ترکیبات به دست آمده را درون دستگاهی ویژه می ریزند تا با هم واکنش دهند. در این پروسه یک فرایند شیمیایی ویژه رخ می دهد. بعد از این کار بلوک ها را در سایز دلخواه برش داده و سپس به وسیله تجهیزات منحصر به فرد فرایند اتوکلاو آن ها را آغاز می‌کنند. در این فرایند داخل بلوک ها به وسیله هوا، تخلخل ایجاد می شود.

این تخلخل نه تنها وزن بلوک را کاهش می دهد، بلکه باعث می‌شود تا در برابر انتقال حرارت هم مقاومت بالایی داشته باشد. چنین فرایند ساخت بی‌نظیری سبب شده تا این دسته از بلوک ها بتوانند به شیوه ای ایده آل در برابر تغییرات دمایی مقاومت داشته باشند.

ابعاد بلوک پرین

اجرای بلوک پرین
ابعاد بلوک پرین

ابعاد مصالح ساختمانی را می توان یکی از مهمترین مولفه ها برای استفاده از آن ها دانست. در واقع هر اندازه که مصالح ساختمانی ابعاد ایده آل تری داشته باشند، آن محصولات می توانند گزینه های مناسب تری برای فرایند ساختمان سازی باشند. این امر می‌تواند موجب کاهش در زمان و البته هزینه ساخت و ساز شود.

بلوک های پرین از این جهت دارای شرایط مناسبی هستند. این دسته از محصولات عموما در طول ۶۰ و ارتفاع ۲۵ سانتی متری تولید می شوند. البته باید عنوان کنیم که این ابعاد متناسب با نیاز مشتری قابل تغییر خواهد بود. عرض بلوک ها نیز از 7.5 تا 37.5 سانتیمتر شروع میشود.

این میزان متناسب با نیاز مشتری و البته نوع بلوک ها متغیر خواهد بود. بدیهی است که بلوک سفید پرین هم مانند بلوک لیکا دارای ابعاد و طرح های مختلفی برای ساخت می باشند که هر یک از این طرح ها دارای میزان عرض متفاوتی می باشد.

ترکیبات بلوک پرین

همانگونه که اشاره کردیم، این بلوک ها هم مانند سایر بلوک های سفید، همچون هبلکس و بلوک سفید سیپورکس نوعی بلوک aac میباشد. برای ساخت این محصولات از ترکیبات گوناگونی استفاده می شود. از جمله این ترکیبات می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

  1. سنگدانه سیلیس
  2. سیمان
  3. آهک
  4. آب سیلیکات های دیگر مانند پودر آلومینیوم
  5. ماده حباب زا

لازم به ذکر است که نتیجه نهایی این ترکیبات یک هیدرو کلسیم سیلیکات یا همان بتن کریستاله میباشد که دارای تخلخل بسیار زیادی است. لازم به ذکر است که اغلب ترکیبات ذکر شده وارد فرایند شیمیایی می شوند و به صورت خالص باقی نمی مانند.

برای مثال آهک موجود در این ترکیبات به طور کامل وارد فرآیند شیمیایی می شود. به همین جهت است که مشتریان نباید هیچ گونه نگرانی بابت خوردگی آهن یا سایر مصالح ساختمانی در اثر برخورد با آهک داشته باشند.

ویژگی های بلوک پرین چیست؟

بلوک پرین
خرید بلوک پرین

همانگونه که عنوان کردیم، بلوکهای سفید پرین دارایی فرایند ساخت منحصربه‌فردی هستند که در آن از واکنش های شیمیایی و ترکیبات مختلف برای ساخت استفاده می شود. متفاوت بودن پروسه ساخت آن ها باعث شده تا این دسته از محصولات ویژگی های مختص به خود را داشته باشند. ما در ادامه برخی از ویژگی های این محصولات را خدمت شما عزیزان ذکر کرده ایم.

جرم حجمی پایین بلوک پرین

جرم حجمی این محصول در حالت نرمال بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. این میزان وزن در مقایسه با سایر بلوک های ساختمانی بسیار ایده آل است. چرا که وزن بسیار اندکی قلمداد شده و می‌تواند مقاومت ساختمان در برابر زلزله را افزایش دهد.

مقاومت بلوک پرین در برابر آتش سوزی

مقاومت بالا در برابر آتش سوزی را می‌توان به عنوان یکی دیگر از مهمترین مولفه هایی دانست که موجب شده تا بلوک سفید پرین متقاضیان زیادی داشته باشد. در واقع این دسته از محصولات به دلیل ضخامت بالا و عایق حرارتی خود می‌توانند در برابر نفوذ گرما بسیار مقاوم باشند. بر همین اساس این محصولات در ساختمان هایی با ریسک بالای آتش سوزی، کاربرد زیادی دارند.

بیشتر بدانید: مقاوم سازی ساختمان با روش های کاربردی

ضریب جمع شدگی بلوک aac

تقریباً تمام بلوک بتنی زمانی که در معرض فشار زیاد قرار بگیرند، به مرور جای خالی بین آن ها پر میشود. این موضوع باعث کاهش ابعاد و در نتیجه ایجاد ترک های مختلف در فضای داخلی ساختمان می شود که بدان ضریب جمع شدگی می گویند. بلوک سفید پرین ضریب جمع شدگی بسیار ایده آلی دارد. بر همین اساس است که این محصولات می توانند عمر بسیار طولانی در ساختمان های مختلف داشته باشند.

کاهش هزینه های بلوک سبک

بلوک های سفید پرین و بلوک سفید هبلکس به دلیل ساختار منحصر به فرد خود، عموما در برابر ضربات مکانیکی، مقاومت بالایی دارند. بر همین اساس است که ساخت و ساز با آنها عموماً ضایعات یا همان پرت بسیار کمی دارد. مازاد بر این به دلیل ابعاد بزرگ، فرایند ساخت سازه با این محصولات سرعت بیشتری دارد.

این فاکتور به نوبه خود باعث می شود تا هزینه نهایی ساخت فضا به وسیله آن ها کاهش داشته باشد. مازاد بر این انجام سفید کاری بر روی این محصول نیازمند لایه گچ و خاک نیست که این کار در نهایت باعث می شود تا بافت مرده ساختمان کاهش پیدا کرده و هزینه های نهایی مشتریان هم کمتر شود.

بلوک سبک
بلوک سبک عایق حرارت و گرما

چگونگی اجرا با بلوک پرین

نحوه ساخت ساختمان به وسیله بلوک سفید پرین یکی دیگر از مولفه هایی است که متاسفانه اغلب افراد اطلاعات چندانی در رابطه با آن را ندارند. در واقع باید عنوان کنیم که برای اجرای بلوک سفید پرین هم مانند سایر بلوک های سبک دیگر همچون بلوک سفید سیپورکس و بلوک هبلکس، باید از چسب مخصوص سیپورکس استفاده نمود.

فرآیند استفاده از این چسب های سیپورکس بسیار ساده بوده و از طرفی دیگر مقاومت بالایی دارند. این موضوع می تواند به سادگی موجب اتصالی بادوام و قدرتمند شود. چنین فاکتور بی نظیری باعث می شود تا سرعت ساخت یک بنا به کمک بلوک سفید پرین بسیار بیشتر از بلوک های عادی باشد.

سخن آخر

بلوک پرین را می‌توان یکی از انواع بلوک های سبک سبک موجود در بازار ایران دانست. در واقع این دسته از محصولات به سبب به ماهیت منحصر به فرد خود دارای ویژگی های گوناگونی هستند. همین ویژگی ها نیز موجب شده تا در طی چند سال گذشته این محصولات نفوذ بسیار بیشتری در بین جامعه داشته باشند.

با این اوصاف کم نیستند افرادی که اطلاعات دقیقی پیرامون این محصول ندارد. همین عدم اطلاعات هم باعث می شود تا نتوانند به شیوه ای درست در رابطه با این محصولات تصمیم گیری های مناسب داشته باشند. ما در این مقاله سعی داریم تا به شیوه ای صحیح تمام جنبه های این محصول را خدمت شما عزیزان بیان کنیم.

با این اوصاف اگر به دنبال اطلاعات بیشتر یا خرید بلوک مناسب هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما در شرکت سازه سبک آرسام تماس حاصل فرمایید.

بخوانید: نکات مهم در خرید بلوک سبک

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود