چگونه هزینه ساخت و ساز را کاهش دهیم؟

کاهش هزینه ساخت و ساز

ساخت و ساز را می‌توان جزو اموری دانست که به عنوان یکی از پرهزینه ترین و البته سنگین ترین حوزه های اقتصادی در نظر گرفت می شود. این اقدام، غالبا هزینه های بسیار زیادی را برای سازندگان به همراه دارد. همین مورد هم باعث شده تا اغلب سازندگان، به فکر روش هایی برای کاهش هزینه ساخت و ساز خود باشند. با این وجود بیشتر آن ها اطلاعات دقیقی پیرامون این موضوع و روش های آن ندارند. در واقع آن ها نمی دانند که چگونه هزینه های ساخت و ساز خود را کاهش داده یا دست کم مانع از افزایش این هزینه ها در آینده بشوند. نکته قابل توجه این است که نبود آگاهی در این زمینه، اغلب اوقات به اقدامات اشتباه منجر شده و هزینه های بیشتری را بر روی دوش افراد می گذارد. چگونه هزینه ساخت و ساز را کاهش دهیم ؟ در واقع این سوالی است که اغلب افراد نمی دانند که چگونه هزینه ساخت و ساز خود را کاهش دهند. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا مروری واضح بر روی این موضوع داشته و به شیوه ای دقیق روش ها و راهکارهای مطمئن برای آن را خدمت شما عزیزان بیان کنیم؛ لذا بهتر است ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

روش های بهینه برای کاهش هزینه های ساخت و ساز

برای این که بتوانید هزینه های ساخت و ساز خود را کاهش دهید، روش ها و راهکارهای مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن ها به نحوی می توانند از هدر رفتن سرمایه شما جلوگیری نمایند. برخی از آن ها در زمان ساخت و ساز موجب کاهش هزینه شده و برخی دیگر اثرات خود را در دراز مدت نشان می دهند.

ما در ادامه این مطلب سعی داریم تا روش های مختلفی را از هر دو گروه برای شما عزیزان بیان کنیم؛ لذا بهتر است حتما ما را تا انتها همراهی کنید.

  • پیش خرید مصالح و لوازم مورد نیاز

پیش خرید مصالح و لوازم را می‌توان به عنوان یکی از شاخص ترین اقداماتی دانست که می تواند موجب کاهش هزینه های ساخت و ساز شما شود. در واقع به دلیل شرایط اقتصادی موجود، قیمت مصالح و لوازم مورد نیاز برای ساخت و ساز نوسان بسیار زیادی دارد.

این نوسان گاهاً در بازه یک یا چند ماهه، تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. این تغییرات می‌ تواند از مرز افزایش ۱۰۰ درصدی در فاصله های چند ماهه هم رد کند. این موضوع برای افرادی که محاسبات و پیش بینی های خود را برای یک قیمت تمام شده و ثابت انجام داده اند، بسیار شوک آور و البته زیان آور است.

اما اگر بتوانید متریال های مورد نیاز خود را در طی یک مرحله یا به صورت یکجا خریداری کنید، یقینا در هزینه‌ های شما صرفه جویی می شود. لازم به ذکر است که در این حالت به دلیل حجم بالا، می توانید تخفیف های مناسب تری را هم دریافت کنید. البته بسیاری از افراد درک صحیحی از مصالح مورد نیاز خود در فرایندهای آتی ساختمان سازی ندارند.

در این حالت توصیه می شود تا مصالح اولیه نظیر سیمان، بلوک و موارد مشابه را پیش خرید کنید. موارد دیگری که برای امور داخلی ساختمان استفاده می شود را هم با هماهنگی معمار و در مراحل دیگر خریداری کنید. اما در هر حال سعی کنید تا پروسه خرید آن ها طولانی نشود؛ چرا که یقینا قیمت آن ها افزایش پیدا خواهد کرد.

  • حذف واسطه ها

یکی از بهترین راهکارها جهت کاهش هزینه ساخت و ساز، حذف واسطه ها است. در واقع اغلب مصالح ساختمانی، توسط کارگاه های تولیدی ساخته شده و عاملان فروش یا نمایندگی ها به صورت واسطه آن را عرضه می کنند.

چنین اقدامی باعث می‌شود تا هزینه های این محصولات افزایش پیدا کرده و در نتیجه مشتریان متحمل هزینه های بیشتری شوند. در چنین حالتی شما می توانید به جای خرید از واسطه ها، مستقیماً به کارگاه های تولیدی و سازنده ها مراجعه کنید. در این حالت هزینه های شما به مراتب کاهش پیدا کرده و می توانید هزینه ساخت و ساز خود را کمتر کنید. این گزینه برای افرادی که مصالح زیادی برای پروژه خود می‌خواهند، یک انتخاب بسیار ایده آل است.

  • برآورد صحیح مصالح مورد نیاز
چگونه هزینه ساخت و ساز را کاهش دهیم؟
چگونه هزینه ساخت و ساز را کاهش دهیم؟

برآورد صحیح مصالح را می توان یکی دیگر از اقداماتی دانست که تاثیر مستقیمی بر روی کاهش هزینه‌ های شما دارد.متاسفانه بخش زیادی از هدر رفت بودجه سازندگان، به دلیل برآورده نادرست می باشد. گاهی برخی از مهندسان کم تجربه، مصالح مورد نیاز را به میزان کمتری برآورد می‌کنند.

همین فاکتور باعث می‌شود تا مالکان در بخش های انتهایی کار، برای تامین کمبود خود، مجدداً نیازمند خرید باشند.در چنین حالتی به دلیل گذشت زمان، یقینا با افزایش قیمت مواجه خواهید شد. از طرفی دیگر حجم آن ها باعث می‌ شود تا قادر به خرید از تولیدکننده یا دریافت تخفیف های بیشتر نباشید.مجموع این موارد در کنار هم دیگر باعث شده تا هزینه های بیشتری بر دوش مالکان تحمیل شود.از طرفی دیگر برآوردهای بیش از اندازه هم موجب می شود تا در نهایت بخش زیادی از مصالح باقی مانده و روی دست مالکان بماند.

اگرچه در این حالت می توان دوباره آن ها را فروخت، اما غالباً با قیمت های کمتری خریداری می شوند که این موضوع هم به زیان آن ها خواهد بود. لذا توصیه می شود در برآورد مصالح مورد نیاز، دقت کافی را به خرج دهید.

  • پرهیز از مصالح بی کیفیت

متاسفانه اغلب افراد برای کاهش هزینه های ساخت و ساز خود، به سراغ مصالح ارزان و بی کیفیت می روند. آن ها تصور می‌کنند که با این کار، بخش زیادی از هزینه های خود را کاهش داده اند. این در حالی است که اغلب مصالح بی کیفیت، عمر کوتاهی داشته و غالباً در پروسه ساخت و ساز ضایعات بسیاری خواهند داشت.

مازاد بر این، اغلب این محصولات به دلیل کیفیت پایین خود هزینه های بیشتری را بر روی دوش شما می گذارند.برای مثال استفاده از بلوک یا سیمان بی کیفیت، باعث بروز ترک های مختلفی در دیوار می شود که بعدا هزینه بیشتری را برای ترمیم بر روی دوش شما می گذارد.

این موضوع باعث می‌شود تا در آینده یا طی پروسه اجرا، هزینه های به مراتب بیشتر از اختلاف قیمت آن با نمونه های باکیفیت را جهت ترمیم یا اصلاحات دیگر بپردازید.لذا توصیه می شود تا همواره اولویت خود را بر روی استفاده از مصالح با کیفیت قرار دهید.

پیشنهاد سیپورکس خواندن مقاله: دلیل ایجاد ترک در بتن

  • استفاده از بلوک های سبک

بلوک سبک را می توان به عنوان یکی از محبوب ترین و البته شاخص ترین مصالحی دانست که طی چند دهه گذشته وارد بازار ایران شده اند. در واقع انواع بلوک سبک، به دلیل متریال های بی نظیر خود می توانند بخش زیادی از هزینه های شما را کاهش دهند. برای مثال این بلوک‌ ها برای اتصال خود، نیازی به سیمان ندارند. بلکه با نوع خاصی از ملات به نام چسب بلوک متصل می شوند.

بلوک سفید چیست؟
انواع بلوک سبک سفید

وزن کم آن ها باعث شده تا تنها لایه نازکی از چسب بلوک برای اتصال آن‌ ها مناسب باشد. چنین فاکتوری در نهایت هزینه شما بابت خرید ملات را کاهش می‌ دهد. افزون بر این موارد، به دلیل ابعاد بزرگ خود، نیازمند ردیف های کمتری برای ساخت دیوار هستند. همین فاکتور، نیاز شما به استفاده از بلوک های بیشتر را کاهش می دهد.

عایق حرارتی این محصولات، فاکتور دیگری است که می تواند در کاهش هزینه های شما تاثیر چشمگیری داشته باشد.در واقع بلوک های سبک می توانند مانع از انتقال دما شوند. این موضوع باعث می‌شود تا شما در فصول سرد و گرم سال، هزینه های کمتری را بابت تعدیل دمای خانه خود بپردازید؛ چرا که هدر رفت انرژی این بلوک ها بسیار اندک است.

برش و شکل دهی به وسیله اره یکی دیگر از مواردی است که می تواند استفاده از این بلوک ها را برای شما بسیار ساده‌تر کند.در واقع شما می‌توانید به وسیله اره، مسیر لازم برای اجرای تاسیسات مختلف را در داخل این بلوک‌ ها پیاده کنید.این موضوع باعث می‌شود تا ضایعات این دسته از بلوک ها در پروسه ساخت و ساز، به کمترین حالت ممکن برسد. مجموع این فاکتورها در کنار هم دیگر موجب کاهش چشمگیر هزینه های ساخت و ساز شما خواهد شد.استفاده از بلوک سبک aac مزایای زیادی دارد که شما را برای کسب اطلاعات بیشتر به خواندن مقاله ” مزیت بلوک سبک در ساختمان سازی ” دعوت می کنیم.

سخن آخر

این روزها بسیاری از مالکان، بابت هزینه های بالای ساخت و ساز، نگرانی های زیادی دارند. به گونه ای که غالبا در طول این پروسه، با کمبود بودجه مواجه خواهند شد.به همین جهت است که غالباً در پی راهکارهایی جهت کاهش هزینه ساخت و ساز خود هستند.

اما غالباً می‌ دانند که از چه طریقی نسبت به این کار اقدام کرده و چه روش هایی را در پیش بگیرند؛ اما در در این مقاله سعی کردیم تا مرسوم ترین و البته بهترین روش برای کاهش هزینه ساخت و ساز را خدمت شما عزیزان بیان کنیم.از طرفی مشاوران ما در شرکت سازه سبک آرسام، می توانند راهنمایی های تکمیلی در این زمینه را خدمت شما عزیزان ارائه دهند.

چنانچه شما به دنبال خرید بلوک سبک نظیر بلوک هبلکس و سیپورکس هستید، می توانید از تولیدات ما کمک بگیرید.افزون بر این موارد، تیم ما قادر است مصالح ساختمانی مورد نیاز شما را با هزینه مناسب و کیفیت بالا در اختیارتان قرار دهد. بدین جهت می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

همراه ما باشید با خواندن مقاله: صفر تا صد ساختمان سازی

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود

2 دیدگاه برای “چگونه هزینه ساخت و ساز را کاهش دهیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *