اهمیت عایق‌سازی

اهمیت عایق‌سازی

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا این روزها بحث عایق‌سازی این‌ همه اهمیت پیدا کرده‌ است و به دغدغه‌ای اصلی در ساختمان‌ سازی تبدیل شده است؟ به چه دلیل قوانین مربوط به عایق کردن ساختمان‌ها در سراسر کره‌ی زمین به قوانین اصلی ساخت و ساز راه پیدا کرده‌ است؟ آیا این مسئله از ابتدا اهمیت نداشت و در طول زمان اهمیت یافته است یا از آن غفلت میشد و بعدها به ارزش آن پی برده‌ایم؟ هزینه‌ های عایق‌ بندی ساختمان چقدر بر مخارج ما خواهد افزود؟ در ادامه به اهمیت عایق‌سازی اشاره می کنیم.

عایق چیست؟ (عایق صدا)

همان‌طور که می‌دانید انرژی قابلیت انتقال دارد؛ این قابلیت می‌تواند کاربردی و مفید باشد، اما همین قابلیت گاهی ما را دچار مشکلاتی می‌سازد. برای مثال می‌توان به اتلاف انرژی و مسائل جانبی آن اشاره نمود.اتلاف انرژی در صنعت ساختمان‌ سازی می‌تواند علاوه بر هزینه‌ های سنگینی که برجای می‌گذارد، به تلاش برای تولید انرژی بیشتر، تخریب محیط زیست و تولید بیشتر گازهای گلخانه‌ ای و … منجر شود.در همین عرصه می‌توان به انتقال صوت اشاره نمود که می‌تواند به حریم خصوصی افراد آسیب بزند و امنیت و آرامش آن ها را تحت‌ الشعاع قرار بدهد.

در بلوک عایق ساختمانی حرارت و گرما چگونه منتقل می‌شود؟

گرما شکلی از انرژی است و مانند سایر انرژی‌ها قابلیت انتقال دارد. انتقال و اتلاف حرارت به سه شکل تابشی، رسانشی و همرفت صورت می‌گیرد. هرگونه پیشگیری و عایق‌ سازی هم که صورت بگیرد این میزان اتلاف به صفر نخواهد رسید. تصور کنید در زمستان دیوارهای داخلی یک ساختمان با استفاده از وسایل گرمایشی درون خانه، گرم شده‌اند، این حرارت به روش رسانش در طول دیوار به مولکول‌ های مجاور منتقل می‌شود. و دو مولکول برای رسیدن به دمای یکسان تلاش می‌کنند. به همین ترتیب این انتقال تا سطح خارجی دیوار که در همسایگی هوای سرد بیرون از خانه است ادامه پیدا می‌کند.

پس می‌توان گفت هر تفاوت دمایی باعث انتقال حرارت می‌گردد اما نکته‌ حائز اهمیت این است که چگونه این میزان انرژی منتقل‌شونده را به حداقل برسانیم؟
عایق‌ های حرارتی به تنهایی می‌توانند میزان دمای درون خانه را تا 5 درجه‌ی سانتی‌گراد گرمتر یا 10 درجه سردتر از هوای محیط بیرونی نگاه دارند. این عایق‌ها انواع گوناگونی دارند.

بیشتر بدانید: با ویژگی های بلوک عایق آشنا شوید.

بلوک هبلکس و سیپورکس بهترین بلوک عایق ساختمان
عایق بودن بلوک سبک سیپورکس و هبلکس

چگونه صوت در ساختمان منتقل می‌شود؟ اهمیت عایق صوت در ساختمان سازی

صوت نیز شکل دیگری از انرژی است، انتقال صوتی می‌تواند حریم شخصی افراد را تحت‌ الشعاع قرار بدهد.شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با صدای بلندگوی وانت‌ های دست‌ فروش از خواب پریده باشید یا سر و صدای خیابان تمرکزتان را به هم ریخته باشد. علاوه بر این، احتمالا شما هم علاقه‌ای ندارید که گفتگوهای خصوصی تان توسط واحدهای ساختمانی کناری شنیده‌ شود.عایق‌ های صوتی تا حد زیادی از این انتقال صدا جلوگیری می‌کنند.

مزیت و اهمیت عایق‌سازی ساختمان

بلوک‌ های متخلخل سیپورکس عایق حرارت و صوت هستند.درون این بلوک‌ها مولکول‌ های هوا وجود دارد که از اتلاف انرژی جلوگیری می‌نماید و مزیت استفاده‌ی آن ها در ساختمان‌سازی، حذف کامل هزینه‌های عایق‌سازی ساختمانی است.یک دیوار عایق مناسب علاوه بر دو ویژگیِ گفته‌ شده (جلوگیری از اتلاف انرژی و انتقال آلودگی‌های صوتی)، می‌تواند از ساختمان در مقابل آتش‌ سوزی و صدمات ناشی از آن و همچنین ایجاد خوردگی یا رطوبت، تولید و تکثیر جانوران موذی درون آن محافظت کند. هوای داخل سازه را مطبوع سازد و در کنار تمامی این ها، کمترین آسیب را به محیط زیست بزند. این روزها اهمیت حفاظت از محیط زیست به خوبی مشخص شده است. به علاوه محدودیت انرژی‌های طبیعی نیز نگرانی‌هایی را ایجاد نموده است. از سوی دیگر اهمیت حفظ حریم شخصی بسیار مورد توجه قرار دارد. تمامی این موارد به توجه بیشتر در زمینه‌ی عایق‌سازی منجر می‌شود.

حتما بخوانید: نقش بلوک سیمانی در سقف تیرچه بلوک

بلوک عایق صدا سیپورکس

شاید تاریخچه بلوک سبک برای برخی از افراد جالب به نظر بیاید. به همین دلیل ما در مقاله ” بلوک سبک Siporex و تاریخچه آن ” به طور کلی به این موضوع پرداختیم. بلوک های سیپورکس در ابعاد متنوعی موجود هستند. بلوک های AAC بهترین بلوک برای ساختمان سازی هستند و با انتخاب “بلوک سیپورکس می توانید از ابعاد و سایز بلوک ها مطلع شوید و سپس از ما خریداری نمایید.این بلوک ها بهترین گزینه برای ساختمان سازی هستند و دارای مزایای زیر می باشند:

  • عایق حرارت
  • عایق صوت
  • عایق حریق
  • عایق رطوبت
  • مقاوم در برابر زلزله
  • محافظ محیط زیست
  • دارای وزن سبک
  • و…

همراه ما باشید با خواندن مقاله: بلوک عایق

بلوک سبک سیپورکس 15*25*60 سانتیمتر
خرید بلوک سبک سیپورکس 15*25*60 سانتیمتر

اهمیت عایق سازی: صرفه جویی در هزینه های ساختمان

بدون شک شما هم تا به این لحظه با هزینه های سرسام آور قبض برق و گاز مواجه شده اید که بخش عمده ای از آن به دلیل سیستم گرمایش و سرمایش خانه شما است.در واقع این روزها بسیاری از افراد هزینه های گزافی را برای تعدیل دمای داخلی خانه های خود  می پردازند.این در حالی است که این تعدیل هم به شیوه ای مناسب صورت نمی گیرد. در واقع به دلیل نامناسب بودن مصالح ساختمانی، عموما دمای داخل خانه ها تا حد زیادی دچار اتلاف می شود.این موضوع باعث می‌شود تا افراد متحمل هزینه های بیشتری برای تعدیل این دما شوند.

نکته قابل توجه این است که شما می توانید در زمان ساخت بنای خود از مصالح مناسبی استفاده نمایید. این کار باعث می شود تا هزینه های شما در آینده به مراتب کمتر شود.متاسفانه اغلب افراد زمانی که متوجه هزینه های بیشتر مصالح عایق  نسبت به سایرین می شوند، غالباً از خرید آن ها صرف نظر می کنند. این در حالی است که این اختلاف هزینه به مراتب کمتر از  مجموع هزینه هایی است که بایستی در یک سال برای اتلاف انرژی داخل خانه خود بپردازید. با این وجود اغلب افراد از این موضوع غافل می مانند.برای مثال در فصل زمستان، به دلیل استفاده از مصالح نامناسب دمای داخلی خانه ها کاهش پیدا می‌کند.به همین جهت افراد هم بایستی هزینه های بیشتری را برای مصرف گاز پرداخت کرده و از این طریق دمای داخلی خانه هایشان را افزایش دهند.

نکته قابل توجه این است که نامناسب بودن این مصالح، بازهم اتلاف زیادی از انرژی را به همراه دارد. این در حالی است که اگر این افراد بتوانند از مصالح مناسبی همچون بلوک هبلکس، بلوک سیپورکس یا بلوک کیبکس استفاده نمایند، به مراتب هزینه های کمتری را برای تعدیل دما پرداخت خواهند کرد.

در واقع این مصالح به شیوه ای بسیار ایده‌ آل مانع از هدر رفت انرژی می شوند. این موضوع به مالک خانه ها کمک می کند تا هزینه های بسیار کمتری را برای مصرف سوخت بپردازند. این مزیت در فصول گرم سال و برای سیستم های سرمایشی، نظیر کولرهای آبی یا گازی هم صدق میکند.

چگونه بلوک سبک باعث عایق سازی ساختمان می شود؟

حال که تا این لحظه با اهمیت عایق سازی آشنا شده اید، ممکن است از خود بپرسید که بلوک های سبک نظیر بلوک هبلکس و بلوک سیپورکس چگونه باعث عایق سازی فضای داخلی ساختمان ها می شوند. در واقع باید عنوان کنیم که این دسته از بلوک ها در طی فرآیند ساخت، مرحله ای به نام اتوکلاو یا هوادهی دارند.

در این مرحله جریان هوا به درون ساختار اصلی آن ها هدایت می‌شود.این فرآیند حباب های هوای زیادی را در داخل متریال اصلی آن ها ایجاد می کند. این حباب های هوا به دلیل ویژگی هایی که دارند،  می توانند تا حد زیادی مانع از انتقال حرارت و صوت بشوند.در واقع هوا به عنوان رسانای ضعیف دما عمل می کند. همین مورد سبب می‌شود تا گرمای داخلی خانه های شما به سختی از آن عبور کرده و این در نهایت دمای داخلی خانه را تعدیل می‌کند.این موضوع برای صدا هم صدق می کند.در واقع مولکول‌ های هوا می‌تواند صوت را به دام انداخته و در فرکانس‌های آن اختلال ایجاد نماید. این اقدامات در نهایت باعث می‌شود تا سرعت انتقال صدا به مراتب کمتر شده و افرادی که آن طرفی دیوار قرار دارند صدای نامفهوم یا بسیار ضعیفی را بشنوند.

در اصل باید عنوان کنیم که قدرت عایق سازی این دسته از بلوک های سبک به کمک وجود این حباب ها ممکن شده است.البته باید عنوان کنیم که بلوک های دیگر نظیر بلوک پرین و بلوک لیکا هم تا حدودی می‌تواند باعث عایق سازی شود.فرایند عایق سازی آن ها به دلیل حفره هایی است که در ساختار اصلی آن ها وجود دارد. اگرچه این حفره ها در حالت عادی می تواند حجم زیادی از حرارت و صدا را جذب نماید.اما عموما در فرایند ساخت بنا، پر می شوند. از طرفی دیگر قدرت عایق سازی آنها به اندازه بلوک های اتوکلاو شده نیست.

نکات مهم در خرید بلوک سبک
نکات مهم در خرید بلوک سبک چیست (اهمیت عایق‌سازی)

بهتر است این موضوع را بدانید که: نحوه بارگیری بلوک سبک به چه صورت است؟

خرید بلوک عایق سبک مناسب برای عایق سازی ساختمان

همان‌گونه که در بالا اشاره کردیم، این روزها انواع مختلفی از بلوک های سبک در بازار وجود دارد که هر یک از آن ها دارای ویژگی ها و نحوه عملکرد مختص به خود می باشد. اما همه آن ها نمی توانند انتخاب مناسبی برای فرایند عایق سازی باشند؛ چرا که شدت و عملکرد آن ها کاملاً با همدیگر متفاوت است. متاسفانه اغلب افراد اشرافی بر روی این تفاوت آن ندارند و به همین جهت نمی‌توانند در پروسه خرید، گزینه مناسبی را انتخاب نمایند.همین مورد هم آن ها را نسبت به اهمیت عایق سازی بلوک های سبک ناامید می‌کند.

در این رابطه باید عنوان کنیم که بلوک های اتوکلاو شده یا بلوک acc می توانند بهترین انتخاب ممکن باشند. اما متاسفانه مشتریان نمی‌دانند چگونه این محصولات را خریداری نموده و از طرفی دیگر آن ها با مرجع مناسب عرضه کننده این محصولات آشنایی ندارند.ما در گروه سازه سبک آرسام سعی داشته ایم تا بهترین مدل های این محصول را با مناسب ترین قیمت ها در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. از طرفی دیگر ما مشاوره های لازم را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهیم. بدین جهت اگر به دنبال خرید بلوک سبک هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

حتما بخوانید: همه چیز در مورد بلوک هبلکس

 ما را در اینستاگرام (siporex.ir) دنبال کنید.

امتیاز شما باعث بهبود کیفیت محتوا میشود