اهمیت عایق‌سازی - بهترین عایق صوتی در شرکت سازه سبک آرسام
ورود/ثبت نام 0

سبد خرید شما خالی است.

mini cart
اهمیت عایق‌سازی

اهمیت عایق‌سازی

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا این روزها بحث عایق‌سازی این‌ همه اهمیت پیدا کرده‌ است و به دغدغه‌ای اصلی در ساختمان‌ سازی تبدیل شده است؟ به چه دلیل قوانین مربوط به عایق کردن ساختمان‌ها در سراسر کره‌ی زمین به قوانین اصلی ساخت و ساز راه پیدا کرده‌است؟ آیا این مسئله از ابتدا اهمیت نداشت و در طول زمان اهمیت یافته است یا از آن غفلت میشد و بعدها به ارزش آن پی برده‌ایم؟ هزینه‌های عایق‌بندی ساختمان چقدر بر مخارج ما خواهد افزود؟ در ادامه به اهمیت عایق‌سازی اشاره می کنیم.

عایق چیست؟

همان‌طور که می‌دانید انرژی قابلیت انتقال دارد؛ این قابلیت می‌تواند کاربردی و مفید باشد، اما همین قابلیت گاهی ما را دچار مشکلاتی می‌سازد. برای مثال می‌توان به اتلاف انرژی و مسائل جانبی آن اشاره نمود.
اتلاف انرژی در صنعت ساختمان‌سازی می‌تواند علاوه بر هزینه‌های سنگینی که برجای می‌گذارد، به تلاش برای تولید انرژی بیشتر، تخریب محیط زیست و تولید بیشتر گازهای گلخانه‌ای و … منجر شود.
در همین عرصه می‌توان به انتقال صوت اشاره نمود که می‌تواند به حریم خصوصی افراد آسیب بزند و امنیت و آرامش آن ها را تحت‌الشعاع قرار بدهد.

گرما چگونه منتقل می‌شود؟

عایق برودتی و حرارتی

بلوک ساختمان باید عایق گرما باشد.

گرما شکلی از انرژی است و مانند سایر انرژی‌ها قابلیت انتقال دارد. انتقال و اتلاف حرارت به سه شکل تابشی، رسانشی و همرفت صورت می‌گیرد.
هرگونه پیشگیری و عایق‌سازی هم که صورت بگیرد این میزان اتلاف به صفر نخواهد رسید.
تصور کنید در زمستان دیوارهای داخلی یک ساختمان با استفاده از وسایل گرمایشی درون خانه، گرم شده‌اند، این حرارت به روش رسانش در طول دیوار به مولکول‌های مجاور منتقل می‌شود و دو مولکول برای رسیدن به دمای یکسان تلاش می‌کنند. به همین ترتیب این انتقال تا سطح خارجی دیوار که در همسایگی هوای سرد بیرون از خانه است ادامه پیدا می‌کند.
پس می‌توان گفت هر تفاوت دمایی باعث انتقال حرارت می‌گردد اما نکته‌ی حائز اهمیت این است که چگونه این میزان انرژی منتقل‌شونده را به حداقل برسانیم؟
عایق‌های حرارتی به تنهایی می‌توانند میزان دمای درون خانه را تا 5 درجه‌ی سانتی‌گراد گرمتر یا 10 درجه سردتر از هوای محیط بیرونی نگاه دارند. این عایق‌ها انواع گوناگونی دارند.

صوت چگونه منتقل می‌شود؟

صوت نیز شکل دیگری از انرژی است، انتقال صوتی می‌تواند حریم شخصی افراد را تحت‌الشعاع قرار بدهد.
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با صدای بلندگوی وانت‌های دست‌فروش از خواب پریده باشید یا سر و صدای خیابان تمرکزتان را به هم ریخته باشد.
علاوه بر این، احتمالا شما هم علاقه‌ای ندارید که گفتگوهای خصوصی تان توسط واحدهای ساختمانی کناری شنیده‌ شود.
عایق‌های صوتی تا حد زیادی از این انتقال صدا جلوگیری می‌کنند.

مزیت و اهمیت عایق‌سازی ساختمان:

بلوک‌های متخلخل عایق حرارت و صوت هستند. درون این بلوک‌ها مولکول‌های هوا وجود دارد که از اتلاف انرژی جلوگیری می‌نماید و مزیت استفاده‌ی آن ها در ساختمان‌سازی، حذف کامل هزینه‌های عایق‌سازی ساختمانی است.
یک دیوار عایق مناسب علاوه بر دو ویژگیِ گفته‌شده (جلوگیری از اتلاف انرژی و انتقال آلودگی‌های صوتی)، می‌تواند از ساختمان در مقابل آتش‌ سوزی و صدمات ناشی از آن و همچنین ایجاد خوردگی یا رطوبت، تولید و تکثیر جانوران موذی درون آن محافظت کند، هوای داخل سازه را مطبوع سازد و در کنار تمامی این ها، کمترین آسیب را به محیط زیست بزند.
این روزها اهمیت حفاظت از محیط زیست به خوبی مشخص شده است. به علاوه محدودیت انرژی‌های طبیعی نیز نگرانی‌هایی را ایجاد نموده است.
از سوی دیگر اهمیت حفظ حریم شخصی بسیار مورد توجه قرار دارد. تمامی این موارد به توجه بیشتر در زمینه‌ی عایق‌سازی منجر می‌شود.

بلوک AAC عایق همه جانبه:

بلوک های AAC بهترین بلوک برای ساختمان سازی هستند و با انتخاب “بلوک سبک سیپورکس می توانید این محصول را از ما خریداری کنید.
این بلوک ها بهترین گزینه برای ساختمان سازی هستند و دارای مزایای زیر می باشند:

  • عایق حرارت
  • عایق صوت
  • عایق حریق
  • عایق رطوبت
  • مقاوم در برابر زلزله
  • محافظ محیط زیست
  • دارای وزن سبک
  • و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط :

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا مطالب مورد نظر را دانلود کنید

طراحی توسط وب رمز

@ کلیه امتیاز سایت متعلق به سازه سبک آرسام میباشد.