اتوکلاو چیست؟

دستگاه اتوکلاو چیست

اتوکلاو چیست؟ اتوکلاو (Auto Clave) از دو کلمه‌ی اتو (auto = خودکار) و کلاو (calve = clavis = کلید قفل‌شونده) تشکیل شده‌ و دستگاهی است دردار و استوانه‌ای شکل با قابلیت ایجاد فشار و دمای بالا (بیش از 100 درجه‌ی سانتی‌گراد) که این عمل با استفاده از بخار آب یا دیگر واکنش‌هایی که در دما و فشار بالا رخ می‌دهند، صورت می‌پذیرد.

حتما بخوانید: همه چیز در مورد بلوک هبلکس

کاربرد دستگاه اتوکلاو

اتوکلاو علاوه بر صنعت ساختمانی (بلوک سبک) در تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی، میکروب‌ شناسی، بهداشتی، غذایی و … کاربرد دارد و به تناسب کاربردش در ابعاد و اشکال مختلفی ساخته می‌شود. قیمت دستگاه اتوکلاو با توجه به کاربرد و ساختار آن متنوع و متفاوت است. این دستگاه توسط میکروبیولوژیست فرانسوی، چارلز چمبرلن در سال 1879 طراحی و ساخته شد، استفاده‌ی اولیه از آن به منظور از بین بردن میکروب‌ها، قارچ‌ها و … در دماهای بالا بود.

کاربرد بلوک اتوکلاو

بلوک اتوکلاو شده، همان بتن هوا دهی می باشد که در اصل از سنگ دانه های ریز، سیمان، و ماده انبساطی ساخته می شود. وجود گاز در این مخلوط باعث می شود که این مواد مانند خمیر نان یا یک کیک پف کرده و حجم بگیرد.

در واقع بلوک اتوکلاو شده حاوی ۸۰ درصد هوا است. در کارخانه، این مخلوط بتنی را در قالب هایی دقیق با اندازه و ابعاد یکسان ریخته و به آن اجازه می دهند تا فرم نهایی خود را بدست آورد. ماهیت بلوک اتوکلاو شده یک فرآورده بتنی می باشد.

پخت این بلوک های اتوکلاو شده در فشار و دمای بالایی تولید می شود. همچنین این بلوک از مخلوط سیمان‌، سیلیس یا ماسه سیلیس، آهک، پودر آلومینیم و آب می باشد. این بلوک‌ها به دلیل وجود هوا، نسبت به گرما و حرارت عایق هستند، صدا را از خود عبور نمی‌دهند و وزن کمتری نسبت به بقیه بلوک ها دارند. بلوک سبک یا بلوک AAC بهترین بلوک ساختمانی هستند که با انتخاب “بلوک سبک سیپورکس می توانید جزئیات دقیق تری از این محصول را بخوانید.

ویژگی بلوک هبلکس 15 سانتی متر
مزایای بلوک هبلکس

از بلوک اتوکلاو در چه قسمت‌هایی از ساختمان استفاده می شود؟

از بلوک های اتوکلاو یا که به صورت مخفف به آن بلوک aac (بلوک AAC چیست؟) گفته می شود، وزن کم و مقاومت بالایی دارند و در بخش های مختلفی از ساختمان استفاده می شود.

  • چارچوب ها
  • دیوارها
  • سقف
  • کف طبقات فوقانی

* نکته: بهتر است از این بلوک های سبک در قسمت های باربر ساختمان و نماهای خارجی استفاده نشود.

کارکرد دستگاه اتوکلاو چیست؟

با بسته شدن درب اتوکلاو مقدار زیادی در آن هوا وجود دارد و پاک کردن آن به نسبت به بخار هوا احتیاج به انرژی و زمان بسیاری دارد. به همین دلیل از روش های دیگر برای خارج ساختن آن استفاده می شود.در بسیاری از این دستگاه‌های اتوکلاو هوا از پایین دستگاه خارج می‌شود.

از دلایلی که باعث می شود هوا از محفظه پایین اتوکلاو خارج شود، این است که چگالی هوا از بخار آب بیشتر است. در نوع دیگری با پالس بخار و فشرده کردن هوا در محفظه‌ی اتوکلاو، به خارج کردن آن اقدام می‌شود. پمپ‌های وکیوم از ابزار دیگری هستند که چنین کاربردی دارند (هوا یا مخلوط هوا/بخار آب را مکش می‌کنند).

در شکل دیگر دستگاه اتوکلاو با استفاده از پمپ وکیوم و مکش بخار آب، به خروج هوای داخل دستگاه اقدام می‌کنند. به دلیل بالا بودن فشار و دما در محفظه‌ اتوکلاو، امکان انفجار بخار آب در آن وجود دارد به همین دلیل رعایت تمامی نکات ایمنی الزامی است.

همچنین به همین دلیل تمامی مواد قابلیت اتوکلاو شدن ندارند، برای مثال مواد پلاستیکی ممکن است در دستگاه ذوب شوند. در شکل صنعتی دستگاه‌های اتوکلاو، برای تامین بخار آب، به منابع خارجی دیگری مانند دیگ بخار نیاز است.

دستگاه اتوکلاو چیست؟
کارکرد دستگاه اتوکلاو چیست؟

بخوانید: بلوک ACC بلوک AAC چیست؟

تاثیرات اتوکلاو بر روی بلوک سبک

پروسه اتوکلاو را می‌توان به عنوان یکی از مهمترین و البته حیاتی ترین بخش هایی دانست که بر روی بلوک های acc انجام می شود. در واقع این فرایند باعث می‌شود تا ویژگی های ساختاری و فیزیکی بلوک ها به طور چشمگیری تغییر کرده و در نتیجه به انتخاب های بسیار مناسب تری برای ساخت خانه ها بدل شوند.

در طی فرایند اتوکلاو، جریان هوا وارد ترکیب اصلی بلوک ها می شود. این جریان هوا به صورت حباب در داخل آن ها محبوس شده و در نتیجه باعث می‌شود تا وزن کلی بلوک ها کاهش پیدا کند. از طرفی دیگر، حباب موجود در آن ها می تواند طیف مختلفی از مزایا و ویژگی ها را به همراه داشته باشد.

برای مثال این حباب ها به دلیل داشتن میزان مشخصی از جریان هوا در داخل خود، می‌توانند به عنوان رسانای ضعیف دما عمل نمایند. بر همین مبنا بوده که بلوک های ساخته شده به وسیله آن ها می تواند عایق بسیار ایده آلی برای جریان حرارتی باشد. به گونه ای که این دسته از بلوک ها می تواند دمای داخلی سازه ها را در فصول سرد و گرم سال به خوبی حفظ نمایند.

از طرفی این فاکتور می تواند تا حد زیادی هزینه های شما برای تعدیل دمای خانه را کاهش دهد. مزیت دیگری که حباب های هوا به همراه دارند، اختلال در فرکانس های صوتی است. در واقع این حباب های هوا می‌تواند فرکانس های صوتی را مختل کرده و به عنوان عایق صوتی مناسبی شناخته شوند.

بر همین مبنا هم بوده که خانه های ساخته شده به وسیله بلوک های اتوکلاو شده، عموما حریم خصوصی را به شیوه‌ای بسیار بهتر حفظ می کنند. ترکیب کلی این عوامل در کنار هم دیگر باعث شده تا فرایند اتوکلاو به عنوان یک مزیت بسیار بی نظیر برای بلوک ها شناخته شود. به گونه ای که از حدود یک قرن گذشته این پروسه در ساخت بلوک ها به کار گرفته می شود.

حتما بخوانید: بلوک سبک Siporex و تاریخچه آن

چه بلوک هایی دارای فرایند اتوکلاو هستند؟

همانگونه که اشاره کردیم، فرایند اتوکلاو می تواند مزیت های بسیار قابل توجهی را برای بلوک ها به همراه داشته باشد. اما باید این موضوع را هم خاطرنشان کنیم که تمامی بلوک ها دارای این مزیت نیستند. به عبارت ساده تر این فرآیند تنها بر روی بخش خاصی از بلوک ها انجام می شود.

همین مورد هم سبب شده تا صرفا دسته ای از بلوک ها برای کاربران مناسب باشد. در حالت کلی عموما فرایند اتوکلاو برای ساخت بلوک هایی با استاندارد acc استفاده می شود. البته باید این موضوع را هم بدانید که در فرآیند ساخت تمام این بلوک ها نیز چنین پروسه ای صورت نمی گیرد.

به عبارت ساده تر بلوک های aac نظیر بلوک سیپورکس و بلوک هبلکس دارای مدل هایی اتوکلاو شده هستند. بدیهی است که ویژگی ها و البته قیمت هر یک از این مدل ها با همدیگر متفاوت است. اما در حالت کلی مدل های اتوکلاو شده می توانند به انتخاب های بسیار ایده آل تری برای مشتریان بدل شوند؛ چراکه طیف خاصی از ویژگی ها و مزایای منحصر به فرد را ارائه می دهند. با این اوصاف اغلب مشتریان در پروسه خرید بلوک سبک، دقت چندانی به این موضوع ندارند.

به عبارت ساده‌تر آن ها تنها مزیت بلوک سفید را شنیده اند و نمی دانند که این مزایا تنها محدود به مدل های اتوکلاو شده می باشد. این عدم آگاهی هم باعث می شود که گاهاً خرید محصولاتی را خریداری نمایند که عملاً نمی تواند مزیت های قابل قبولی را در اختیار آن ها قرار دهد. چنین موضوعی سبب شده تا در پروسه خرید دچار مشکلات بیشتری شوند که گاها برای آن ها گران تمام می شود.

قیمت و خرید بلوک سفید
خرید بلوک سفید سیپورکس هبلکس

بیشتر بدانید: انواع بلوک سبک

قیمت بلوک اتوکلاو شده سیپورکس یا هبلکس

همان‌گونه که در بالا اشاره کردیم، فرایند اتوکلاو تنها بر روی طیف خاصی از بلوک آن انجام می‌شود و بخش زیادی از آن ها عموما چنین مرحله ای را پشت سر نمی گذارند.همین مورد هم سبب شده تا قیمت آن ها با همدیگر متفاوت باشد.

بدیهی است که در این میان قیمت مدل های اتوکلاو به مراتب بیشتر می باشد. اما باید این موضوع را هم بدانید که مزایای آن ها هم در مقایسه با نمونه های دیگر بیشتر است. همین تفاوت عاملی بوده تا خریداران در پروسه خرید دچار شک و تردید شوند.

در واقع این روزها شرایط اقتصادی به سمتی رفته که اغلب مردم اولویت خود را بر روی خرید محصولاتی با قیمت پایین تر قرار می‌دهند. بر همین مبنا است که در طی پروسه خرید بلوک سفید، اولویت با مدل های ارزان تر است. اما باید این نکته را خاطرنشان کنیم که بلوک های سفید ارزان تر، غالباً یا ابعاد کوچکتری داشته و یا فرایند اتوکلاو را پشت سر نگذاشته اند.

بدیهی است که نداشتن پروسه اتوکلاو باعث می شود تا این محصولات نتوانند مزیت ها و ویژگی های قابل قبولی را ارائه دهند. اما در هر حال تفاوت قیمت آن ها در مقایسه با مزیت هایی که ارائه می دهند، بسیار ناچیز است. برای مثال این تفاوت قیمت در حد چند هزار تومان است. این رقم در مقایسه با عایق حرارتی این محصولات و البته صرفه جویی هایی که در قبض گاز و برق شما انجام می دهند، می تواند بسیار ناچیز باشد.

خرید بلوک اتوکلاو از سیپورکس

همانگونه که اشاره کردیم، فرایند اتوکلاو می‌توانند مزیت‌ها و البته قابلیت های بسیار ایده آلی را به بلوک ها ببخشند. با این اوصاف تمام بلوک ها چنین پروسه ای را پشت سر نمی گذارند. اما متاسفانه مشتریان اطلاعات دقیقی در رابطه با مدل های مختلف آن ها نداشته و همین مورد هم سبب می‌شود تا در پروسه خرید دچار اشتباهات مختلفی شوند.

ما در شرکت سازه سبک آرسام سعی کرده ایم تا مناسب ترین مدل های اتوکلاو را با قیمتی ایده آل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. لذا اگر شما به دنبال خرید بلوک هبلکس، بلوک سیپورکس و یا انواع بلوک های سبک اتوکلاو شده هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

حتما بخوانید: برش بلوک سبک با اره برقی سیپورکس

5/5 - (1 امتیاز)